Krynica Zdrój, 13 wrzesnia 2010, 10:29, 1922/71587Łukasz Ciuba
Krynica-Zdrój: debiut organizacyjny na piątkę

LINK 5: ZOBACZ WYNIKI ŻYCIOWEJ DYCHY
LINK 6: ZOBACZ WYNIKI SZTAFETY MARATOŃSKIEJ
LINK 7: ZOBACZ WYNIKI BIEGU NA JAWORZYNĘ
LINK 8: ARCHIWUM: KRYNICA ZDRóJ

Największy bieg wchodzący w skład Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój, który zadebiutował w miniony weekend, Koral Maraton wygrał Erkolo Askenafi z Benedek Team z Debreczyna na Węgrzech.

Zwycięzca Koral Maratonu - najprawdopodobniej najtrudniejszego maratonu w Polsce - osiągnął wynik 2:33:29. Drugie miejsce zajął Bogdan Dziuba ze Stalowej Woli z czasem 2:34:01, a trzecie Wiktor Rogovogoj z klubu LKB Rudnik z Kijowa na Ukrainie (2:37:08). Koral Maraton był tak trudny, że zwycięzcy nie udało się uzyskać zakładanego w regulaminie czasu 2:20:00 uprawniającego do odbioru nagrody głównej Fiata 500

- To był bardzo trudny bieg – mówił na mecie Erkolo Askenafi – Bardzo chciałem osiągnąć lepszy czas, ale pogoda nie sprzyjała. Cały czas siąpił drobny deszczyk i było dość chłodno. Ponadto konfiguracja trasy również dawała się mocno we znaki - powiedział na mecie "Sądeczaninowi" Askenafi.

W tej sytuacji samochód został rozlosowana podczas ceremonii wręczania nagród, która odbyła się o godzinie 16:00 na scenie głównej na Deptaku w Krynicy-Zdroju. Podczas losowania szczęście uśmiechnęło się do Kazimierza Romańskiego z Legionowa, do którego rąk trafiły kluczyki do samochodu osobowego Fiat 500.

Zwycięzcy maratonu otrzymali z kolei nagrody finansowe 6000, 5000 i 4000 złotych. Małgorzata Sobańska mówiąc o Koral Maratonie podkreślała że "bardzo trudna trasa sprawiła wiele problemów nawet bardzo dobrym zawodnikom. Miałam wziąć udział w Koral Maratonie, ale zrezygnowałam właśnie ze względu na skalę trudności. Zawody zostały bardzo dobrze przygotowane, choć to pierwsza edycja tej imprezy. Za to należą się duże słowa uznania organizatorom!"

Do Koral Maratonu zgłosiło się ponad 500 osób, a do mety dobiegło 304 zawodników.

Biegi Deptaka - w niedzielny poranek na krynickim Deptaku odbyły się także kolejne zawody Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego - Biegi Deptaka, skierowane do młodszych miłośników biegów. Wśród najmłodszych uczestników imprezy najlepszy w biegu na 420 metrów okazał się Michał Dziuba z Jastkowic, tuż za nim na mecie pojawiła się Gabrysia Gomulec z Krynicy-Zdroju, na trzecim miejscu uplasował się zaś Igor Ryniak broniący barw przedszkola numer 6 w Tychach.

W kategorii wiekowej 7 i 8 lat na tym samym dystansie zwycięstwo odniosła Karolina Pobłocka z Lęborka, na drugim miejscu przybiegł Antonii Witkowski z Tychów. Wśród dzieci 9-10 lat na dystansie 600 metrów najszybszy okazał się Sebastian Leśniak z Nowego Sącza, który finiszował przed Piotrem Błaździewiczem z Warszawy. Trzeci na mecie zameldował się Jakub Bargiel z Klimontowa. Na tym samym dystansie w kolejnej kategorii wiekowej 11-12 lat zwyciężyła Ewa Brzeska z Nowego Sącza, na drugim miejscu przybiegł Mateusz Gomulec z Krynicy-Zdroju, trzecią pozycję zajął Krzysztof Urbaniak broniący barw Dębów Wałbrzych.

Wśród 13-14 - latków na dystansie 1000 metrów zwycięstwo odniosła Karolina Stolarczyk z Rabki, która wpadła na metę przed Jakubem Stankiem z Grupy Biegowej Sądeczanin i Anną Wójcik. Jędrzej Wiśniewski z Olsztyna wygrał bieg 15-16- latków na 1000 metrów. Drugie i trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci Grupy Biegowej Sądeczanin Sebastian Dybiec i Nikodem Dakowicz.

Wśród kobiet biegnących na dystansie 1000 metrów najlepsza okazała się Kamila Pobłocka z UKS EKONOMIK MARATOŃCZYK LĘBORKPOBŁOŚTEAM, na kolejnych miejscach na mecie zameldowały się kolejno Ludmiła Melicherowa i Katarzyna Smolik.

Festiwalową nagrodę "Najszybsza Rodzina w Polsce" o wysokości 10 tysięcy złotych wywalczyli Stanisław, Tomasz i Marek Nocuniowie z miejscowości Borowno-Kolonia, którzy startowali w Koral Maratonie i Biegu Muszynianki.

Nagrodę Specjalną Festiwalu Biegowego dla najstarszego zawodnika otrzymał 77-latek Wiesław Węgrzecki.

W przeddzień Koral Maratonu, w sobotę odbyły się aż cztery imprezy wchodzące w skład Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego: Bieg Siedmiu Dolin (ultramaraton), Sztafeta BZ WBK Bardejow-Krynica, Bieg "Muszynianki" z Krynicy-Zdroju do Muszyny oraz Bieg na Jaworzynę.

Bieg Muszynianki – Życiowa Dycha zgromadził na starcie blisko 270 zawodników. Wśród uczestników byli olimpijczycy: Henryk Szost i Izabela Zatorska. Najlepszy jednak na trasie z Krynicy-Zdroju do Muszyny okazał się Węgier Laszlo Toth, który na finiszu pokonał Henryka Szosta. Wśród kobiet najszybszą okazała Katarzyna Kowalska z Włocławka.

W Sztafecie BZ WBK Bardejov - Krynica Zdrój, która odbyła się podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju bezkonkurencyjną okazała się drużyna z Krosna - KKB MOSIR Krosno ( 2:36:55), drugi do mety dotarł reprezentant drużyny WITAR Tarnobrzeg (2:38:10), na trzeciem miejscu uplasował się zespół "Mocne Konie" (2:48:52)

Zwycięzcą Biegu 7 Dolin - ultramaratonu został Adam Długosz z Visegrad Maraton Rytro, który pokonał stukilometrową trasę w czasie 11 godzin 17 minut i 55 minut. Drugi na mecie pojawił się Krzysztof Lisak z Radomia z czasem 11 godzin 24 minut i 13 sekund, trzecie miejsce zajął Jan Michałowski z Krakowa, który przebiegł trasę w czasie 11 godzin 24 minut i 32 sekund. Zwycięsca biegu Adam Długosz, pytany przez portal Sądeczanin.pl o kryzys na trasie, powiedział:

"To chyba było na 30-35 kilometrze. Nagle zacząłem czuć, że nogi stoją. Niby biegnę, ale to nie jest to. Myślałem, że nie dam rady. Jednak postanowiłem ze sobą powalczyć. Dopiero po połowie dystansu nagle wszystko puściło i zaczęło mi się biec wspaniale. Tak już było do mety. Kryzys wziął się stąd, że razem z Jankiem Janicki zaczęliśmy bieg w zbyt dużym tempie i o mało, co nie zapłaciliśmy za ten błąd. Ale wygrałem i to jest fantastyczne!!!"

Czwarty na mecie zameldował się Marek Swoboda (11:28:56) z Wałabrzycha, piąty Maciej Więcek (11:34:54) z Krakowa. Bieg Siedmiu to jeden z najtrudniejszych ultramaratońskich biegów w Europie. Ultramaraton w Krynicy to 100 km po najbardziej malowniczych, ale jednocześnie najbardziej wymagających szlakach Beskidu Sądeckiego.

W kolejnym festiwalowym Biegu na Jaworzynę Krynicką najszybszym zawodnikiem okazał się Andrzej Bargiel z zespołu Salomon Tral Team, który wbiegł na Górę w czasie 0:20:29. Drugie miejsce zajął Michał Stoch (0:21:04) z Zakopanego, trzeci na mecie zameldował się Konrad Rembiasz (0:21:04) z Vranova. Wśród kobiet najlepsza okazała się Ludmila Melcherova (00:24:20). Bieg na Jaworzynę to wyjątkowo trudny bieg, który wiedzie narciarską trasą zjazdową cały czas pod górę. Zawodnicy startują z dolnej stacji kolei gondolowej i mają do pokonania 556 metrów przewyższenia na długości trasy 2600 metrów.

Głównym Partnerem Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego był POLKOMTEL S.A., operator sieci PLUS.

2010-09-07 - Już w ten weekend Festiwal Biegowy w Kry...
  2010-08-04 - Festiwal Biegowy - buty do wygrywania...