VII ETAP extra - XVI Zimowego Maratony na Raty
LUBLINIEC 20.02.2016r.

„Zwycięża ten kto wytrwa”

W sobotę 20 lutego, etapem extra dobiegła końca XVI edycja Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu.

W założeniach etap „extra” powstał głównie z myślą o tych osobach, które z różnych przyczyn opuściły jeden z VI obowiązkowych startów, by w ten sposób umożliwić im ukończenie maratonu i sklasyfikowanie na odpowiedniej pozycji. Zazwyczaj jednak startują w nim wszyscy, zarówno ci którzy „muszą” jak i ci, którym spodobała się cotygodniowa rywalizacja.

W sobotnie przedpołudnie odbył się dodatkowy, siedmiokilometrowy etap „Zimnara" – imprezy organizowanej przez Wojskowy Klub Biegacza Meta. Na „Trasie zająca” wystartowali zawodnicy, którzy nie wzięli udziału w jednym z poprzednich etapów, przez co nie zaliczyli pełnego dystansu maratońskiego. Na starcie stanęło łącznie 69 osób, w tym 12 kobiet oraz 12 naszych młodzieżowców.

Mimo, że część zawodników podeszła do dzisiejszego etapu bardzo rekreacyjnie, nie zabrakło i tych, którzy dzisiejszy etap potraktowali jak każde inne zawody, a te są przecież po to, aby się móc sprawdzić z innymi.

W sześciu poprzednich etapach maratoński dystans pokonało 58 osób, dzięki dodatkowemu etapowi dołączyło do nich kolejnych 7 zawodników. Jednak w klasyfikacji generalnej imprezy zostali oni zaklasyfikowani za biegaczami, którzy ukończyli Zimowy Maraton na Raty w terminie od 9 stycznia do 20 lutego.

Na „Trasie zająca”

Pierwszy na mecie dodatkowego etapu zameldował debiutujący w tegorocznym Zimnarze Adam Stec z Lublińca. Na śliskiej trasie po wczorajszych opadach śniegu, uzyskał wynik 24 min 51 sekund. Drugie miejsce zajął Zenon Nowak z Woźnik, reprezentujący „Mafię” Lubliniec, zaś trzecie – Adam Wałowski z WKB META Lubliniec.

Wśród kobiet, pod nieobecność naszych trzech liderek tegorocznego Zimnara, zwyciężyła Dorota Kubisz – META Lubliniec z czasem 31,56 przed Bożeną Pędowską z Gliwic i trzecią na mecie Barbarą Czichy z WKB META Lubliniec.

W rywalizacji młodzieży zwyciężył Łukasz Foks z wynikiem 7,52, drugi był Karol Kubisz, a trzecie miejsce i zarazem pierwsze wśród dziewczyn wywalczyła Klaudia Smyla z „METY” Lubliniec. Kolejne miejsca zresztą także należały dzisiaj do dziewczyn, w kolejności: Kinga Lis – META Lubliniec i Karolina Feliks ze Strzebinia.

3. FELIKS Karolina Strzebiń - 9,48

Zakończenie tegorocznej imprezy odbyło się przy siedzibie Nadleśnictwa Lubliniec. Nagrody dla zwycięzców oraz Oryginalne, specjalnie wykonane na tą okazję medale w kształcie bałwanka zawieszał na szyi każdego z wyróżnionych i pozostałych uczestników XVI edycji Zimowego Maratonu na Raty Nadleśniczy mgr inż. Zbigniew Znojek. Nagrody wręczał Prezes Wojskowego Klubu Biegacza „META” Lubliniec - Łukasz Rosiński oraz dyrektor ZIMNARa - Krzysztof Szwed.

Zwycięzcą XVI Zimowego Maratonu na Raty 2016 został Damian Zacharski reprezentujący 6 Brygadę Powietrznodesantową, któremu pokonanie dystansu 42 km 195m zajęło łącznie 2 godziny 38 minut i 16 sekund.
Rezultatem tym nie poprawił co prawda rekordu Zimnara, który w ubiegłym roku ustanowił na tej trasie Krzysztof Skiba z „METY” Lubliniec (02:30:22), ale poprawił swój wynik IX edycji Zimnara z roku 2009, kiedy to zajął 2 lokatę open z rezultatem 2:54:17.
Drugą lokatę wywalczył Tomasz Sosnowski – WKB META Lubliniec z wynikiem 02:44:38.
Na trzecim stopniu podium stanął Piotr Gryboś z Koszęcina z łącznym czasem 02:45:21

Wśród kobiet, pierwsze trzy miejsca na podium zajęły reprezentantki Gospodarzy imprezy. Zwyciężczynią została Agnieszka Kuzyk – WKB META Lubliniec, uzyskując łączny czas wszystkich VI etapów: 2 godziny, 46 minut i 5 sekund, tym samym ustanawiając nowy rekord ZIMNARA w Lublińcu (poprzedni, ustanowiony w 2015 roku, należał do Karoliny Pilarskiej i wynosił 03:04,15). Do niej również należy nowy rekord 7 km trasy, który ustanowiła 6 lutego na V etapie i wynosi obecnie 27 min 22 sekundy.
Drugie miejsce, ze stratą zaledwie 11 sekund do Zwyciężczyni, zajęła wspomniana wcześniej Karolina Pilarska – WKB META Lubliniec z wynikiem 02:46:16
Miejsce trzecie wywalczyła Monika Lis KUBISZ – WKB META Lubliniec, uzyskując łączny rezultat 03:08:40.

dziewczyny:
1. SMYLA KALUDIA – WKB META LUBLINIEC – 51,18 (3 open)
2. LIS KINGA – WKB META LUBLINIEC – 52,03 (4 open)
3. FELIKS KAROLINA – STRZEBIŃ – 58,45 (6 open)

Każda z 58 osób, które ukończyły cały maraton pokonując go w regulaminowych 6 kolejnych edycjach, oraz 9 osób kończących cały cykl z dodatkowym etapem extra, otrzymało medale, nagrody oraz upominki.

Statystyki XVI Edycji Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu:

Dystans Maratonu na Raty w regulaminowych 6 kolejnych etapach pokonało 58 osób.
Kolejnym 7 osobom udało się to po odrobieniu brakującego etapu.
ŁĄCZNIE tegorocznego „ZIMNARA” ukończyło:
79 osób w tym 15 kobiet i 14 dzieci (7 chłopców i 7 dziewczyn).

W zimowej zabawie trwającej 7 tygodni, wzięło udział w sumie 135 osób (635 osobostartów) w tym 23 kobiety i 22 dzieci (13 chłopców i 9 dziewczyn), pokonując od 2 km do aż 52 km i 195m.

Po raz kolejny w naszym ZIMNARZE rywalizowały także dzieci i młodzież na dystansie 6 x 2 km (plus etap dodatkowy).

Wszystkim Uczestnikom oraz osobom zaangażowanym przy pomocy w tegorocznej XVI edycji Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu, jako Dyrektor Imprezy chciałem serdecznie podziękować za pomoc, dobre słowo, wsparcie, wspólną zabawę oraz sportową rywalizację.

Specjalne podziękowania dla naszego stałego korespondenta Jacka Szustakowskiego, dziennikarza sportowego

Gratulacje i słowa uznania dla Zwycięzców, czyli tych wszystkich, którzy wytrwali do końca. Wszak - „Zwycięża ten kto wytrwa”