Miejsce zamieszkania: Sochaczew- Wola Pasikońska

wpisu:

Publiczny
(czytano: 1077 razy)

Henryk Szost w cieniu Aktywnych na Orlen Warsaw Marathon

Orlen Warsaw Marathon to Narodowe Święto Biegania i największa impreza biegowa w Polsce.

Podczas jej trwania odbyły się rywalizacje aż na trzech dystansach tj.: 42,195 km, 10 km oraz 3,33 km. W ramach Orlen Warsaw Marathon rozegrane zostały 83. Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn. Zawody odbyły się w formule otwartej co oznacza, że każdy biegacz z polskim obywatelstwem był automatycznie klasyfikowany w Mistrzostwach Polski i to bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o specjalną licencje.

Na starcie maratonu zobaczyliśmy wicemistrza olimpijskiego z Pekinu oraz mistrza swiata z Paryza i Helsinek, Jaouad Gharib, który ostatecznie zajął trzecie miejsce z czasem 02;10;11. W pierwszej szóstce znalazło się 4 Kenijczyków, bieg maratoński wygrał Etiopczyk Kasaye Sisay Iemma z czasem 02;09;02.
Na starcie stanął również najlepszy Polak, najszybszy Europejczyk, dziewiąty zawodnik zeszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w maratonie Henryk Szost, niestety z przyczyn zdrowotnych zszedł z trasy co spowodowało że nie obronił tytułu mistrzowskiego.

Tytuł Mistrza Polski przypadł zawodnikowi, który w klasyfikacji generalnej zajął ósme miejsce Arkadiuszowi Gardzielewskiemu z czasem 02;13;43. Najlepszą kobieta w maratonie została Kenijka Milka Jerotich z czasem 02;28;23, na trzecim miejscu dobiegła Polka, Olga Kalendarova-Ochal z czasem 02;34;25.

Klub Maratończyka AKTYWNI Sochaczew na dystansie maratonu reprezentowało osmiu zawodników, oto oni i ich wyniki:

Maraton ukończyło 3956 osób.

Narodowe Święto Biegania to także dwa biegi na dystansie 10 km i 3,33 km BiegamBoLubię POMAGAM. W biegu na 10 km wystartowało 7736 osób, a najlepszym na tym dystansie okazał się Radosław Kłeczek z czasem 29;26 wyprzedzając trzeciego na mecie Białorusina Ilya Slavenski o 6 sekund i o 3 sekundy drugiego Kenijczyka Martina Mukulu. Wsród kobiet najlepsza okazała się Polka, Agnieszka Jerzyk (33;23).

6164. Paweł Masłowski 01;01;49

152 miejsce w biegu na 10 km zajęła Justyna Kowalczyk z czasem 36;02 , a Adam Małysz z wynikiem 51;38 zajał 1850 miejsce.

W biegu na 10 km oprócz klasyfikacji indywidualnej przeprowadzona została klasyfikacja drużynowa, KM Aktywni Sochaczew wśród 92 zespołów sklasyfikowanych zajęli 50 miejsce w skład czteroosobowego zespołu wchodzili: Patryk Kowalski, Mirosław Adamkiewicz, Damian Kowalski i Michał Adamkiewicz.

Z kolei dystans 3,33 km to bieg charytatywny, z którego dochód przeznaczony został na wsparcie programu edukacji sportowej dzieci z rodzinnych Domów dziecka „NA PODIUM”, realizowanego przez fundacje ORLEN DAR SERCA. W biegu wzięly udział znane osoby z życia publicznego, dziennikarz, artyści, aktorzy, a jego meta zlokalizowana była na płycie Stadionu Narodowego.

Dla wszystkich zawodników przygotowano profesjonalne pakiety startowe składające się ze sprzętu sportowego firmy ASICS. Nagrodą główną w pierwszej edycji zawodów był luksusowy Mercedes CLA, samochód mógł wygrać każdy uczestnik biegu na dystansie maratonu i 10 km, który osiągnął najlepszy wynik w specjalnym konkursie na stronie internetowej imprezy , a następnie ukończył bieg w wyznaczonym limicie czasowym.

Orlen Warsaw Marathon przechodzi do historii, w oczach Aktywnych jako niesamowita, niepowtarzalna i bardzo dobrze zorganizowana impreza biegowa.

"Zwycięstwo jest rzeczą ważną, lecz najważniejszy jest udział w walce" - Dave Weinbaum