Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

08 kwietnia 2018, 07:00, 1576/141995Rafał Gniła
Książka pt. Trening Mistrzów dostępna od 12 kwietnia

LINK 1: KUP KSIĄŻKĘ



      

Pierwsza cześć książki o najważniejszych trenerach i zawodnikach polskich biegów długich: Wanda Panfil, Grzegorz Gajdus, Jan Huruk, Wiesław Kiryk, Dariusz Kruczkowski, Adam Draczyński, Leszek Bebło.

Książka dostępna w dobrych sklepach i na stronie ksiazkidlabiegaczy.pl

Książka, którą trzymacie w rękach, powstawała z myślą o Was – biegaczach, trenerach, kibicach, pasjonatach sportu. „Trening mistrzów” ma przypomnieć sukcesy i najlepsze lata naszych doskonałych biegaczy długodystansowych i trenerów biegania. To wyśmienita okazja, by wrócić do tamtych chwili, przeżyć je jeszcze raz i poznać je lepiej. Książka ta ma również pomagać w lepszym bieganiu biegaczom na każdym poziomie. Bo jak się uczyć – to tylko od najlepszych.

Przede wszystkim chcieliśmy zachować w postaci książkowej polską myśl szkoleniową w biegach długich. Nie da się ukryć, że mamy w Polsce wyjątkowy model treningu, który jest udoskonalany przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Mieliśmy (i mamy nadal!) wiele sukcesów naszych biegaczy na arenach międzynarodowych, które tę myśl tylko potwierdzają. Coraz więcej ludzi też biega, i to nie tylko ścigając się w zawodach, ale też dla zdrowia czy lepszego samopoczucia. Pomyśleliśmy więc, by zapytać najlepszych trenerów i zawodników: jak trenowali, startowali i jak przebiegały ich kariery sportowe. Chcieliśmy, by dali nam swoje wskazówki i zdradzili sposoby, które pozwalały uzyskiwać tak dobre wyniki.

Pytaliśmy, co robić i czego nie robić w treningu. Po to, by nasze polskie bieganie było jeszcze lepsze. Podczas powstawania „Treningu mistrzów” przemierzyliśmy tysiące kilometrów i nagraliśmy kilkadziesiąt godzin materiału. Odwiedziliśmy m.in. Słupsk, Oleśnicę, Szklarską Porębę, Nową Sól, Warszawę, Tomaszów Mazowiecki, Kraków. Było warto, bo dotarcie do każdego z naszych mistrzów umożliwiło poznanie wielu ciekawych historii.

Siłą tej książki jest to, że udało nam się w jednym miejscu umieścić refleksje tylu znakomitych trenerów i maratończyków. W niektórych przypadkach minęło już trochę czasu od momentu, kiedy byli na szczycie, więc warto do tych chwil wrócić i je powspominać. Większość naszych bohaterów ciągle zajmuje się sportem i dalej biega.

Możecie więc ich jeszcze spotkać na biegowych trasach. Rozmowy prowadziliśmy tak, by dowiedzieć się najważniejszych rzeczy związanych z przygotowaniami, startami, niuansami treningowymi. Był czas na ciekawostki i anegdoty. Dostaniecie wgląd w ich trening, poznacie panujące realia, możliwości i przeszkody stojące na drodze biegacza w Polsce. Każdy z naszych bohaterów kładł nacisk na coś innego, ale nie ograniczaliśmy się tylko do samego treningu. Biegacz to żywy organizm, więc na uzyskany wynik ma wpływ wiele rzeczy. Dlatego o przeróżnych kwestiach okołotreningowych też rozmawialiśmy.

To były momentami bardzo trudne rozmowy. Nie wszystkim przychodziło lekko mówienie o porażkach, trudach treningu, wyrzeczeniach związanych z wyczynowym bieganiem, układach w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, kontuzjach i kresie kariery. Staraliśmy się jednak te mniej przyjemne sprawy również poruszać, by więcej niektórych błędów już nie popełniać.

Sport uczy pokory, a pokonanie maratonu uczy tej pokory jeszcze bardziej. Porażki są wpisane w sport, ale trzeba się z nich uczyć i wyciągać wnioski. Dużym plusem „Treningu mistrzów” jest jego autentyczność. To dziesiątki konkretnych przykładów z życia i karier naszych bohaterów. Dzięki temu mamy od razu praktyczne wskazówki pozwalające na poprawienie wielu spraw. Tak naprawdę o każdym z naszych bohaterów moglibyśmy napisać osobną książkę. Staraliśmy się jednak wybrać to, co najważniejsze, by poznać zdanie naszych rozmówców na ważne, związane z bieganiem tematy. Mam nadzieję, że to się udało.

„Trening mistrzów” to na pewno coś więcej niż kolekcja wywiadów z najlepszymi polskimi trenerami i zawodnikami biegów długodystansowych. To kawał historii biegania i ludzi, którzy poświęcili bieganiu swoje życie. Wnikamy w całą otoczkę treningu, zaplecze. Analizujemy rozwój poszczególnych karier naszych bohaterów. Nie skupiamy się tylko na treningu, ale koncentrujemy się też na współpracy z trenerami, właściwym odżywianiu. Pytamy o motywy, którymi kierowali się w życiu. Dowiadujemy się, jakie mieli perspektywy i jak widzą przyszłość biegania w Polsce.

Książkę musieliśmy podzielić na dwie części, bo jedna okazałaby się zbyt obszerna. W drugiej znajdą się tacy trenerzy i zawodnicy jak: Zbigniew Król, Janusz Wąsowski, Marek Jakubowski, Zbigniew Nadolski, Tomasz Kozłowski, Rafał Wójcik, Dorota Ustianowska i inni.

Zapraszam na biegową podróż z najlepszymi trenerami i zawodnikami biegania w Polsce. Tylko dobrze rozłóżcie siły, by z uśmiechem „dobiec do mety”.


Jakub Jelonek



Komentarze czytelników - brakskomentuj informację


















 Ostatnio zalogowani
BOP55
16:23
Piotr Czesław
16:19
jery
16:17
szcz13
16:08
Falko
15:59
mieszek12a
15:55
Citos
15:50
Raffaello conti
15:26
romangla
15:22
Artur Walkowiak
15:20
żabka
15:11
gora1509
15:04
Henryk W.
14:25
marekcross
14:17
Wojciech
14:10
maratonczyk
13:53
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |