LINK 5: GALERIA ZDJĘĆ - J.KORNALEWSKA
LINK 6: GALERIA ZDJĘĆ - M.GRONOWSKI
LINK 7: GALERIA ZDJĘĆ - EWA
LINK 8: ARCHIWUM: GRUDZIąDZ

W piątek 3 maja 301 biegaczy pokonało trasę I Półmaratonu Śladami Bronka Malinowskiego Grudziądz - Rulewo. Była sportowa walka o wyniki, rekreacja i zabawa oraz wiele wspomnień o mistrzu olimpijskim z 1980 roku z Moskwy.

Imprezę patronatem objął Polski Komitet Olimpijski. Trasa biegu prowadziła od stadionu macierzystego klubu mistrza w biegach długodystansowych GKS Olimpia w Grudziądzu, przez most na Wiśle, na którym sportowiec tragicznie zginął we wrześniu 1981 roku do Rulewa - miejscowości, w której spędził dzieciństwo i gdzie wraz z braćmi rozpoczynał bieganie.

Na starcie półmaratonu zorganizowanego przez samorząd Grudziądza na stanęło 301 zawodników, z czego aż to grudziądzanie. Najlepszymi okazali się kenijczyk Boniface Nduva, który ukończył bieg w czasie 1.10,38, zaś wśród kobiet triumfowała grudziądzanka Arleta Meloch (1.23,13) - dwukrotna wicemistrzyni paraolimpijska reprezentująca barwy klubu, które przez cała swoją karierę z dumą nosił Bronisław Malinowski.

Ona także zdobyła tytuł Najszybszej Grudziądzanki. Najszybszym grudziądzaninem został zaś Janusz Leszczyński (1.20,01)

"Bronisław Malinowski jest postacią bardzo znaną w Grudziądzu mimo, iż od jego śmierci minęło już ponad trzydzieści lat. Okazuje się, że wciąż jest też ikoną biegów długodystansowych dla wielu biegaczy w Polsce" - mówił dyrektor półmaratonu, Izabela Piwowarska.

"Widzieliśmy też, że bieganie w Grudziądzu staje się coraz bardziej popularne, widać to na leśnych ścieżkach, na ulicach, na imprezach rekreacyjnych organizowanych przez miasto. Dlatego idea zorganizowania półmaratonu śladami Bronka Malinowskiego od początku zyskała sobie wielu zwolenników i dzięki temu impreza odbyła się i usłyszeliśmy na jej temat wiele pozytywnych opinii."

Wielkim sukcesem, jak podkreślają organizatorzy, jest fakt iż udało sie pozyskać do współpracy przy organizacji imprezy wiele osób, instytucji, stowarzyszeń. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski podczas uroczystego zakończenia biegu w Hotelu Hanza Pałac w Rulewie zapowiedział, że za rok odbędzie sie jego druga edycja.

Wyniki, zdjęcia i informacje śledzić można na stronie internetowej www.polmaraton.e-grudziadz.pl oraz na profilu imprezy na Facebooku.