Gdańsk, 11 sierpnia 2021, 10:02, 3535/720157Organizator
Podsumowanie 27.Biegu św. Dominika - zobaczcie wspaniałe zdjęcia!

LINK 5: ZOBACZ WYNIKI - BIEG MĘŻCZYZN
LINK 6: ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
LINK 7: ARCHIWUM: GDAńSK

Zdjęcia: Beata Zarach

27.Bieg św. Dominika za nami. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią covid-19 wrócił na reprezentacyjne ulice Traktu Królewskiego w Gdańsku. Tradycyjnie uświetnił Jarmark św. Dominika, Który obchodził w tym roku 761. rocznicę powstania.

Bieg św. Dominika tradycyjnie otworzył Prolog „Goń św. Dominika” z udziałem 500 uczestników. Mimo wielu chętnych ze względu na przepisy covid-19 nie mogliśmy zwiększyć limitu uczestników.

W Prologu wzięli udział wszyscy chętni, rodzice z dziećmi, młodzież i seniorzy. Uczestnicy wystąpili w okolicznościowych gratisowych koszulkach. Na mecie otrzymali pakiecik startowy, a ci co mieli szczęście w losowaniu, wygrali też nagrody ufundowane przez sponsorów. Ambasadorem imprezy był były mistrz Polski w maratonie, profesor Wojciech Ratkowski.

Na klasycznym dystansie 5km rozegrano tradycyjnie dwa biegi: Bieg Kobiet 5km Lotto Cup i Bieg Mężczyzn 5km Energa Cup. W Biegu Kobiet Lotto Cup zwyciężyła Paulina Kaczyńska w czasie 16:23, a druga finiszowała Monika Jackiewicz (16:34), ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski na 10 km i w półmaratonie. W Biegu Mężczyzn Energa Cup zwyciężył Mateusz Dajnowski w czasie 15:12. Na mecie emanował radością ze zwycięstwa w tym prestiżowym biegu.

5. JEFIMCZYK Norbert - 0:15:49

Na finiszu o jedną sekundę wyprzedził Marcina Kęsego, a o trzy - Wojciech Serkowskiego. Oba biegi ukończyło ponad 300 uczestników i uczestniczek. Zwycięzcy otrzymali Puchary Prezydent Miasta Gdańska i Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich.

W ramach Wyścigu wózkarzy pod patronatem PFRON tradycyjnie od 18 lat promujemy ideę integracji społecznej. Umożliwiamy uczestnikom niepełnosprawnym rywalizację w otwartej publicznej imprezie sportowej. W wyścigu „wózki handbike” zwycięstwo odnieśli: Katarzyna Zubowicz i Witold Misztela, a na „wózkach zwykłych” triumfowali: Wioletta Milewska i Łukasz Rękawiecki. W obu wyścigach wzięła udział rekordowa liczba uczestników(35). Zwycięzcy oprócz nagród otrzymali Puchary prezesa PFRON.

Wszyscy jak zwykle czekali na Bieg Elity Mężczyzn Lotos Cup na dystansie 10km. W ramach tego Biegu rozegrano także 12.PZLA Mistrzostwa Polski Mężczyzn. W stawce 40 biegaczy było trzech reprezentantów Ukrainy, którzy jak się okazało nadawali ton rywalizacji. Nie startował Mistrz Polski sprzed 2 lat Marcin Chabowski, które reprezentował Polskę w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Bardzo dobrze taktycznie rozegrał bieg reprezentant Ukrainy Mykola Iukhymchuk, który zwyciężył w dobrym czasie 29:14s przed Vitaliy Shafarem(29:23). Na trzeciej pozycji finiszował Szymon Kulka(29:29), który został Mistrzem Polski. Za nim na metę wpadli Damian Kabat(29:34) i Grycko Tomasz(29:44), którzy uzupełnili podium Mistrzostw Polski. Zwycięzcy otrzymali Puchary Ministra Sport i Prezes Grupy Lotos oraz wysokie premie finansowe.