Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

Ambasador Węgorzewa maratończyk Marek Makowski w dniu 7.11.2021r. wziął udział w biegu na dystansie 42 km 195m w rumuńskim mieście Cluj-Napoca którego drugi człon nazwy nawiązuje do obozu legionu rzymskiego z II wieku naszej ery. Jest to 350 tyś. miasto w którym urodził się król węgierski Maciej Korwin , historyczna stolica Siedmiogrodu, drugi w Rumunii ośrodek uniwersytecki.

Bieg maratoński z pierwotnego terminu 5.04.2020r. ze względu na pandemię COVID-19 był 3-krotnie przekładany. Teraz pomimo dużej ilości zakażeń w Rumunii został zorganizowany maraton, półmaraton, bieg na dystansie 10 km i 4 km przy obostrzeniach sanitarnych. Nawet trasa została zmieniona z dwóch pętli do czterech po ponad 10,5 km. Start i meta była usytuowana na bieżni wielofunkcyjnego stadionu Cluj Arena należącego do sieci stadionów UEFA.

Temperatura około 10*C i zachmurzone niebo dawała optymistyczne nastawienie do biegu w sprzyjających warunkach , trasa biegu prawie płaska dopełniały moje bardzo dobre przygotowanie do biegu. o godz. 9:15 wystartowali uczestnicy maratonu oraz sztafety maratońskiej , o godz. 10:15 nastąpił start biegu na dystansie półmaratonu na tej samej trasie. Było to bardzo dobre posunięcie.

Bieg zacząłem wolno, przez 7 km powoli rozgrzewałem się , następnie do 34 km biegło mi się bardzo luźno. "Nóżka ciągnęła", posiadałem wiedzę na jaki wynik jestem przygotowany oraz mając doświadczenie z poprzednich startów nie przyspieszałem. Trzeba mieć pokorę do dystansu gdyż to są dwa półmaratony. Po 34 km tempo biegu spadło o 6-7 sek. na 1 km ale nie na tyle aby nie dobiec do mety w zakładanym czasie.

Ukończyłem z wynikiem 3:17:52 na 25 miejscu w klasyfikacji ogólnej na 254 uczestników oraz zająłem 2 miejsce w nietypowej kategorii wiekowej M-55-64 lat. Co ciekawe różnice między nami na podium były podobne. Przegrałem z Rumunem o 4:19 minuty , wygrałem ze Szwedem o 4:41 minuty. Ta prawie płaska trasa dała uczestnikom okazję do szybkiego biegania o czym mogłem się przekonać pokonując dwie połówki z różnicą tylko 36 sekund.

Był to udany start "ubiegłorocznego maratonu" (na koszulce, czapce i plecaku widnieje data 2020 rok). Zarazem było to 21 państwo w którym biegłem i mogłem przy okazji zwiedzać oraz skosztować specjałów lokalnej kuchni oraz wykonać 20 przysiadów w celu odebrania darmowego biletu z automatu na komunikację miejską.

Mój debiut reprezentowania firmy HEIMDALL z Węgorzewa, producenta profesjonalnych zaginarek dekarskich na arenie międzynarodowej został okraszony 11 podium w 27 starcie w maratonie zagranicznym. Prawdą jest fakt że podróże kształcą, to co zobaczyłem , zwiedziłem , przeżyłem oraz zjadłem na długo zostaną w pamięci, na pewno wie o tym nie tylko każdy maratończyk.

Do Rumunii pojechałem z kolegą Romanem Janik który zajął także 2 miejsce, kategoria powyżej 65 lat.