Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 297 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Maratony Polskie - Qvo Vadis ?
Autor: Michał Walczewski
Data : 2001-01-01

Natłok pracy nie pozwalał mi w ostatnim czasie na publikowanie praktycznie żadnych własnych materiałów. Duża jest w tym "wina" wszystkich czytelników "Maratonów Polskich" - liczba przychodzących cotygodniowo artykułów oraz sprawozdań z biegów osiągneła poziom wystarczający, by skutecznie "zapchać" cay mój czas przeznaczony na tworzenie serwisu. W końcu jednak postanowiłem zebrać siły (poświęcając jedną aktualizację) i napisać o kilku rzeczach, ktre jak sądze wszystkich mogą zainteresować. Chodzi o długofalowe kierunki rozwoju "Maratonów Polskich"

Zanim przejdziemy jednak do głównej części felietony podzielę się z wami myślą, jaka przyszła mi do głowy podczas niedawnego treningu. Zadałem sobie mianowicie pytanie: czym jest sen? I wyszło mi takie oto rozwiązanie: sen, to nic innego, jak tylko wygaszacz ekranu dla mózgu ! Osobiście bardzo mi się to porównanie spodobało ;-)

A teraz do rzeczy: jeszcze dwa miesiące, a serwisomi "stuknie" pierwszy roczek. Za wcześnie jeszcze na jego podsumowanie, wypada z tym poczekać do urodzin. Niemniej plany rozwojowe już chyba czas określić. Zainteresują one mam nadzieję nie tylko biegaczy-zawodników, ale także organizatorów imprez. Zastanawiałem się długo w jaki sposób uatrakcyjnić maksymalnie zarówno formę jak i treść serwisu. Doszedłem do następujących wniosków: po pierwsze potrzebny jest specjalny pakiet usług dla organizatorów. Dzięki niemu dostaną oni do ręki propozycję współpracy z której będą mogli wybrać te elementy, jakie będą przez nich najbardziej porządane. Druga sprawa to ewolucja techniczna strony internetowej. Nie może ona się odbywać bez wsparcia technologicznego, i dlatego też uważam, że nawiązanie współpracy z jednym z wielkich portali internetowych stanie się w końcu niezbędne. Który to serwis będzie? Jeszcze nie wiem, niemniej na pewno taki, którzy zapewni dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań, jednocześnie nie narażając mnie na zwiększenie kosztów związanych z prowadzeniem serwisu (obecnie wszystkie wydatki pokrywam osobiście).

Poniżej zamieszczam szczegółowe zamierzenia na rok 2001. Niektóre z nich mogą oczywiście jeszcze zniknąć, niektóre zmienią treść, pojawią się zapewne także i nowe pomysły. Lista ta daje jadnak już w tej chwili jakieś pojęcie o moich zamierzeniach:

1. Oferta pakietowa dla organizatorów imprez:

- program (for Windows) przeznaczony do obsługi biura zawodów (rozbudowane opcje, między innymi natychmiastowa publikacja wyników w internecie)
- możliwość poprzez serwis "Maratony Polskie" wysyłania przez zawodników zgłoszeń do biegu. Zgłoszenia te będą następnie przekazywane automatycznie do organizatorów.
- przeprowadzanie sprawozdań z imprezy w połączeniu z zamieszczeniem serwisu zdjęciowego. Przeprowadzać to będą stali korespondenci serwisu.
- oczywiście reklama na łamach "Maratonów Polskich" - pełny regulamin, newsy, sponsorzy itd.
- pomoc techniczna w tworzeniu własnych serwisów internetowych poświęconych imprezom.
- przeprowadzanie relacji TV on-line z imprezy za pomocą kamer internetowych rozstawionych na trasie biegu
- udział w rozbudowanych klasyfikacjach Pucharu Siedmiu Maratonów
- inne pomysły, które jeszcze nie przyszły mi do głowy...
- pakiet dla organizatoró powinien być dostępny już podczas grudniowej konferencji w Spale.

2. Rozwój technologiczny serwisu:

- nawiązanie współpracy z jednym z "wielkich" portali internetowych. "Maratony Polskie" staną się serwisem tematycznym większej całości.
- oparcie struktury serwisu na bazach danych, tworzenie stron dynamicznie na podstawie zapytań i uprawnień.
- stworzenie autonomiczności stałych korespondentów. Za pomocą haseł będą oni mogli zamieszczać materiały bez mojego pośrednictwa (wystawianie ocen biegów, aktualizowanie działu sylwetki, zamieszczanie artykułów)
- zaimplementowanie do serwisu grupy dyskusyjnej, lub ścisłe połączenie serwisu z grupą tematyczną istniejącą na dedykowanym serwerze.
- znalezienie sponsora "strategicznego" dla serwisu pośród firm o zasięgu ogólnopolskim. W zamian za partycypowanie w kosztach przeprowadzania relacji z biegów oraz prowadzenia serwisu, sponsor otrzyma reklamę zarówno na jego łamach, jak i na obsługiwanych imprezach (w formie ulotek, bannerów, logo)

3. Rozbudowa Pucharu Siedmiu Maratonów o nowe klasyfikacje oraz zmiany zasad klasyfikacji już istniejących.

a: klasyfikacja na najaktywniejszego zawodnika według nowych zasad. Każdy ukończony krajowy bieg będzie dawał taką liczbę punktów, ile miał kilometrów długości (czyli np. maraton - 42 punkty, 10 km - 10 pkt.). Dzięki temu "powalczyć" będą mogli także zawodnicy, którzy biegają krótkie dystansy, ale za to często. Niestety punktowane będą tylko te biegi, których organizatorzy zobowiążą się dostarczyć do serwisu wyniki zawodów w terminie do, powiedzmy, 2 tygodni od ich zakończenia.
b: klasyfikacja na najrówniejszego zawodnika według nowych zasad. Do wyniku brane będą nie 4 najrówniejsze maratony, ale WSZYSTKIE przebiegnięte maratony (tym razem conajmniej 3). Zwiększy to poziom trudności klasyfikacji gdyż jakakolwiek "wpadka" na zawodach będzie już miała wpływ na ostateczny wynika. Zawodnik będzie też musiał praktycznie "poświęcić" cały sezon by zostać wysoko sklasyfikowany.
c: klasyfikacja na najszybszego zawodnika według nowych zasad. Wystarczy przebiec 3 maratony a nie 4. Rozważam wprowadzenie kategorii wiekowych.
d: Nowa klasyfikacja: kategoria wagowa - zwycięża zawodnik, który przebiegnie 3 maratony + 3 półmaratony + 3 x 10 km, a suma jego punktów to jego waga w kg przed każdym ze startów. Największa łączna suma wag z biegów to ostateczny wynik. Warunek: biorą udział tylko te biegi, których organizatorzy zgodzą się przeprowadzić pomiar wagi zawodników w biurze zawodów (dla tych, którzy zadeklarują start w tej kategorii) i dostarczą te dane do "Maratonów Polskich"
e: Nowa klasyfikacja: turystyczna - organizatorzy biegów ustalają na trasie biegu 3 zagadki "turystyczne" punktowane w zależności od stopnia trudności 1-2-3 punkty. Przykładowe pytania: jaki kolor ma dom na ulicy Korfantego 23 (oczywiście przy trasie biegu) ?, ile kondygnacji ma najwyższy z budynków stojących bezpośrednio przy trasie biegu?, podaj treść podpisu pod pomnikiem Czynu Wolnościowego stojącego obok trasy biegu? W którym roku wybudowano zabytkowy kościół stojący na rogatkach mijanej wioski? Ile podczas biegu mijamy skrzyżowań asfaltowych? Organizatorzy podają pytania w biurze zawodów, zawodnicy przesyłają odpowiedzi w ciągu 2 dni od zakończenia imprezy (decyduje data stępla pocztowego lub data nadania e-maila). Oczywiście w klasyfikacji biorą udział tylko te biegi, których organizatorzy wyrażą zainteresowanie tym pomysłem.

Czekam na wasze uwagi odnośnie powyższych planów. Mam nadzieję, że pomogą one w kształtowaniu tego serwisu.



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał



















 Ostatnio zalogowani
Namor 13
20:31
tomasso023
20:27
staszek63
20:23
Rapi15
20:22
Pawel63
20:18
piotrhierowski
20:08
Palbow
19:40
przemek300
19:35
rzemek1980
19:34
soniksoniks
19:28
Wojciech
19:21
wwdo
18:51
gpnowak
18:50
b@rtek
18:26
INVEST
18:22
jann
18:16
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |