Przeczytano: 346/445303 razy (od 2022-07-30)

Twoja ocena:brak

Relacja z Mistrzostw Polski w Aquathlonie
Autor: Piotr Suchenia
Data : 2012-08-14

Ponad 360 osób wystartowało w Mistrzostwach Polski w Aquathlonie, których organizatorem był Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji. W zawodach udział wzięli zawodnicy min. z Bydgoszczy, Poznania, Kielc, Szczecina oraz goście z za granicy reprezentujący tak odległe regiony, jak Syberia a także Ukraińcy i Białorusini. Wśród uczestników nie zabrakło, podobnie jak w ubiegłych latach czołowych polskich zawodników, z których największe zainteresowanie i aplauz wśród kibiców wzbudzała reprezentantka Agnieszka Jerzyk, która reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w triathlonie zajmując tam doskonałe 25 miejsce.

O godzinie 11:45 zawody rozpoczęli najmłodsi uczestnicy, którzy rywalizowali w kategoriach wiekowych 10 – 11 lat oraz 12 – 13 lata a do pokonania mieli 200m w wodzie i 1km na lądzie. W pierwszej kategorii najlepszy okazał się Kamil Kasprzyk z Diamentu Gniezno a wśród dziewcząt zwyciężyła Julia Sanecka reprezentująca barwy Delf Gryfino. Wśród 12 i 13 - latków jako pierwszy na metę wbiegł Radosław Sapiński z Wodnika Police oraz Marta Zygmunt z MLUKS Triathlon Koło.

W drugim wyścigu, w ramach którego rozegrane zostały Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Aquathlonie wystartowało 101 zawodników. Tu rywalizacja toczyła się na dystansie 400m w wodzie oraz na 2km pętli prowadzącej Bulwarem Nadmorskim.

Wśród młodzików zwyciężyli odpowiednio Michał Oliwa KS Biuro Podróży AS Szczecin oraz Pietruszewska Martyna z gnieźnieńskiego Diamentu. Mistrzami Polski w kategorii juniorów zostali Jacek Tyczyński z CSGT Głogów oraz Marta Pawłowska z MUKS Piętnastka Bydgoszcz. Za zajęcie czołowych miejsc zawodnicy zostali udekorowani pamiątkowymi pucharami oraz medalami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsora zawodów, firmę Stena Line.

Najwięcej emocji, tradycyjnie dostarczył trzeci wyścig w którym rywalizacja toczyła się o tytuły Mistrzów Polski w Aquathlonie. Najstarsza i najbardziej doświadczona grupa do pokonania miała 1km w wodzie, której temperatura wynosiła 18 stopni oraz 5km na lądzie. Wśród faworytów do zwycięstwa wymieniano Adama Głogowskiego z AZS AWF Katowice, Macieja Chmurę z Juveni Wrocław oraz Mateusza Raka z UKS Tri Saucony Rumia.

Ostatecznie po samotnej ucieczce zwyciężył Kurocnik Sergii z Ukrainy, który na pokonanie c potrzebował 30 minut i 44 sekundy. Miejsce drugie zajął Głogowski z czasem 31:13 a 6 sekund później finiszował Rak. Wśród kobiet pewnie zwyciężyła Agnieszka Jerzyk reprezentująca barwy Real 64-sto Leszno. Jako druga na mecie zameldowała się Małgorzata Otworowska z KS Ironmann C/S Polska, a na najniższym stopniu podium stanęła Magdalena Mielnik z Warmińsko – Mazurskiego Klubu Sportowego.

W trakcie gdyńskiego Aquathlonu nagradzano również najlepsze kluby i tu wśród dzieci zwyciężył Wodnik Police, w klasyfikacji klubowej Młodzików i Juniorów Młodszych triumfował GTT Diament Gniezno a klasyfikacji Mistrzostw Polski UKS Tri-Saucony Rumia.

Wszyscy zawodnicy udekorowani zostali pamiątkowymi medalami oraz koszulkami a dla najlepszych organizatorzy przygotowali nagrody finansowe, puchary oraz nagrody w postaci rejsów promem do Szwecji.