redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
METRYKA WATKU DYSKUSYJNEGO
  Dyscyplina  
  Status  Wątek aktywny ogólnodostępny
  Wątek założył  biegowaamatorszczyzna (2017-09-04)
  Ostatnio komentował  biegowaamatorszczyzna (2017-09-04)
  Aktywnosc  Komentowano 1 razy, czytano 225 razy
  Lokalizacja
 aaa - brak lokalizacji

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ W TYM WĄTKU

POWRÓT DO LISTY WĄTKÓW DYSKUSYJNYCH



biegowaama...
Paweł Kempinski

Ostatnio zalogowany
2018-07-17
07:24

 2017-09-04, 06:15
 Skąd się bierze magia maratonu?
LINK: http://biegaczamator.blog.pl/
Dla każdej osoby biegającej, która parę razy w tygodniu trenuje w sposób trochę bardziej zorganizowany, ukoronowaniem tej treningowej pracy jest start w takim czy innym wydarzeniu biegowym. On stanowi podsumowanie całego naszego treningowego systemu przygotowawczego. Długie godziny wypełnione biegniem, czasem kosztem mniej ważnych, a czasem nawet ważniejszych spraw, wszystko po to by raz na jakiś czas stanąć w grupie takich samych, jak my zapaleńców i danym dystansem się zmierzyć.

Jednak każdy z tych dystansów ma w sobie inną moc przyciągającą, pobudzającą wyobraźnie naszą, oraz naszych znajomych. Kiedy mówimy naszym znajomym, że biegamy, to zwykle pada pytanie: ” no dobra, a maraton przebiegłeś/aś?”. To brzmi trochę tak, jakby ok biegać każdy może, ale dopiero pokonanie Królewskigo Dystansu upoważnia nas do tego, by wzbudzić podziw u innych, żeby można powiedzieć o nas: „tak naprawdę jesteście bieczami/biegaczkami, a nie tylko tuptającym pod płotem” Co ciekawe nawet biegi ultra nie wywołują takich emocji, czy napięcia jak Królewski Dystans. Wiadomo, że są bardziej hardcorowe, to jednak nie mają w sobie takiej magii. Może wynika to z tego, że za biegi klasy ultra, czy z jakimiś ekstra przeszkodami już nie weźmie się przeciętny Kowalski, bo może mieć jakieś ograniczenia fizyczne, zdrowotne czy inne. Inaczej jest ze zwykłym bieganiem. Tutaj, jeżeli nie mamy faktyczych problemów zdrowotnych, to biegać może każda bez wyjątku osoba.

No, ale mimo że biegać może każdy, to jednak na tym torcie biegowej pasji mamy nasz najbardziej smakowity, a jednocześnie najtrudniejszy do zdobycia kawałek, czyli właśnie maraton. Co takiego wyróżnia ten bieg (poza oczywiście dystansem) od innych i co stanowi, że jego określamy mianem Królewskiego Dystansu? Z pewnością legenda z czasów starożytnych, która leży u podłoża tego biegu, ale nie tylko. Cała nawet nowożytna historia maratonu ma w sobie wyjątkowy urok:

”Ale być może również dlatego, że to właśnie wygodzie rodziny królewskiej zawdzięczamy dzisiejszy dystans biegu maratońskiego. Pierwsze nowożytne maratony były rozgrywane na 38-40 km i dopiero podczas igrzysk w Londynie w 1908 r. dystans wydłużono, przesuwając metę w pobliże trybun, na których zasiadał brytyjski król Edward VIII. Maraton jest też dystansem, który bardzo pobudza wyobraźnię – również tych, którzy sami nie biegają. Kiedy podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach młody Grek Spyridon Louis pierwszy minął linię mety, synowie króla Grecji zanieśli go na rękach do loży królewskiej, a ateński milioner Georgios Averoff zaoferował zwycięzcy rękę swojej córki i milion drachm! ” – żródło- Wprost

To wszystko plus świadomość tych dziesiątków kilometrów, które musimy pokonać walcząc z pogodą, ukształtowaniem terenu oraz wszystkimi naszymi słabościami i demonami powoduje, że ten start ma taki wyjątowy czar. Tutaj, my zwykli biegający nigdy nie mamy pewności, czy damy radę dobiec do mety. Na trasie mogą się przydarzyć rzeczy, które nawet nam się nie śniły i których w żaden sposób nie mogliśmy przewidzieć. Często i gęsto jest to nasza biegowa improwizacja. Ale kiedy dobiegamy do mety, czujemy że daliśmy radę, jest to chwila z którą nic się nie może równać.

  SKOMENTUJ CYTUJĄC
  NAPISZ LIST DO AUTORA
  PRZECZYTAJ MÓJ BLOG (8 wpisów)


DODAJ SWÓJ KOMENTARZ W TYM WĄTKU

POWRÓT DO LISTY WĄTKÓW DYSKUSYJNYCH





Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768