Gdańsk, 08 listopada 2008, 13:19Grzegorz Pawelec
Bieg z okazji Święta Niepodległości

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MOSIR GDAŃSK
LINK 2: ARCHIWUM: GDAńSK

Obiekt sportowy przy ul. Zielonogórskiej na gdańskim Chełmie gościł w piątek 7 listopada rzesze uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy wystartowali w biegu przełajowym z okazji Święta Niepodległości.

Organizatorem zawodów, których ideą jest uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Olbrzymia frekwencja staje się z każdym rokiem tradycją tego biegu. Według wstępnych szacunków w imprezie wzięło udział ok. 1300 uczniów.

W biegu obowiązywały trzy kategorie wiekowe z dodatkowym podziałem na chłopców i dziewczęta. Dystans dla najmłodszych wynosił ok. 800 m, najstarsi mieli do pokonania ok. 1200 m.

W rywalizacji dziewcząt rocznika 1999 i młodszych (klasy 1-3 szkoły podstawowej) trasę biegu najszybciej pokonała Kinga Rozalewska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 75. Tym samym powtórzyła osiągnięcie sprzed roku, kiedy to również zwyciężyła w swojej kategorii. Tuż za nią finiszowała reprezentantka SP-47 Laura Błoszyk.

Trzecie miejsce zdobyła Magda Koszela z SP‑75. Wśród chłopców najlepiej biegali uczniowie SP-75, zajmując przy tym całe podium. Pierwsze miejsce wywalczył Arek Krygier. Drugi linię mety przekroczył Konrad Kęsik, a trzecie miejsce przypadło Maciejowi Zygiertowi.

Dziewczęta i chłopcy z rocznika 1996-1998 mieli do pokonania dystans ok. 1000 m. Spośród dziewcząt najszybciej uporała się z nim Marta Zając ze Szkoły Podstawowej nr 40, wyprzedzając na mecie reprezentantkę SP-80 Karolinę Gesek oraz Maję Mikołajek z SP-75. Kategorię chłopców ponownie zdominowali uczniowie SP-75. Zwycięstwo zapewnił sobie Norbert Ziegiert.

Drugie miejsce zajął Damian Szpremec. Na trzecim miejscu zawody ukończył Grzegorz Gulczyński.

W kategorii gimnazjalistek (1993-1995) najszybszą zawodniczką okazała się Klaudia Żołędziowska z Gimnazjum nr 22. Jako druga metę przekroczyła Aleksandra Góralska z G-22. Na trzecim miejscu finiszowała Aneta Cichosz z G-7. W kategorii gimnazjalistów pierwsze miejsce wywalczył Wojciech Sadowski z Gimnazjum nr 22. Drugi był Marcin Podlak z G-2, a trzeci, podobnie jak przed rokiem, Mateusz Pettka reprezentujący G-2.

Uczestnicy zawodów, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody. Za pierwsze miejsce były to odtwarzacze mp3, za 2 i 3 piłki nożne oraz do siatkówki. Dla wszystkich uczestników przygotowana została gorąca grochówka oraz herbata, znakomicie rozgrzewające po trudach sportowej rywalizacji, która toczyła się przy zimnej pogodzie.

Dla trzech najliczniej reprezentowanych szkół MOSiR w Gdańsku ufundował nagrody specjalne w postaci sprzętu komputerowego:

I miejsce - 2 x notebook
II miejsce - monitor LCD
III miejsce - drukarka

Wyłonienie najliczniej reprezentowanej szkoły nastąpi po podliczeniu kart zawodniczek i zawodników.