redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Macedonia, 23 pazdziernika 2023, 03:51, 971/968532Marek Makowski
Relacja z biegu maratońskiego w Skopie

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - MACEDONIA      

Nadszedł ten dzień w którym po 3 miesiącach treningu będę brał udział w biegu na dystansie 42 km 195m. Na ten jedyny start w roku na "królewskim dystansie" zostało wybrane Skopie , stolica Macedonii Północnej. Pierwotnie była inna lokalizacja startu lecz bieg nie odbył się w tym roku w dniu 3.09. ze względu na na brak zgody na zamknięcie ulic.

Do Skopie poleciałem z kolegą z Mrągowa samolotem PLL LOT. Pogoda była tak doskonała że przez te prawie 2 godziny lotu cały czas widzieliśmy ziemię z różnymi formami krajobrazu , nawet Dunaj świecił się w promieniach słońca. Do końca naszego pobytu była prawie bezchmurna słoneczna pogoda i temperatura w dzień 25-27 *C.

Skopie zrobiło na nas pozytywne wrażenie zwłaszcza że w 1963 roku zostało zniszczone w 80 % podczas trzęsienia ziemi. Dopiero w latach 2010-- 2014 w ramach projektu ""Skopie 2014 "" finansowanego z Unii Europejskiej przebudowano centrum miasta budując 137 budynków użyteczności publicznej które mają kształtować tożsamość narodową. Dużo budynków jest zbudowanych w stylu neoklasycystycznym które nadają antyczny charakter centrum miasta ale jest też Hotel Marriott w stylu neobarokowym nawiązujący architekturą do najlepszych hoteli świata.

Powstało też kilka mostów, na 3 są posągi ważnych postaci z historii Macedonii a także około tysiąca pomników z pomnikiem wojownika (nazwanym tak aby nie drażnić Greków, wszyscy wiedzą, że jest to pomnik Aleksandra Wielkiego) na głównym placu: Placu Macedonia.

Dlatego Skopie jest nazywane miastem kiczu które jest kuriozalnym zlepkiem monstrualnych pomników, budowli i mostów. Jednym się to podoba innym wręcz obrzydza ale za to ma w sobie coś i przyciąga rzesze turystów. Ja jestem zadowolony że mogłem zobaczyć na własne oczy owoc tej wielkiej determinacji i włożonego wysiłku w odbudowę stolicy.

Start do maratonu, półmaratonu i 5 km odbywa się o godz. 8:00 przy 15 *C sprzed budynku Parlamentu elewacją przypominającą Parlament w Atenach. Ciekawym rozwiązaniem jest start na dystansie 5 km , uczestnicy biegną w przeciwną stronę maratończyków.

Po około 100 m przebiegamy pod łukiem triumfalnym Bramą Macedonii przez centrum miasta w stronę osiedli mieszkalnych aby po nawrocie powrócić do centrum i biec dalej na drugą stronę miasta.

Trasa jest prawie płaska więc " nogi same niosą " ale to może być zgubne zwłaszcza że jest bezchmurne niebo i temperatura wzrasta z każdą godziną. Staram się kontrolować tempo biegu ale są takie odcinki gdzie są zakłócenia w odbiorze sygnału GPS i biegnę na wyczucie tempa.

Biegniemy razem z uczestnikami Półmaratonu , jest nas dużo i dość gęsto na trasie. Wbiegając na drugą 21 km pętlę widać że ilość znacznie zmalała i trzeba biec samemu własnym tempem często pod wiatr. Pomimo kontrolowanego dystans i upał 27 * na mecie i kilka podbiegów ukończyłem o 2 minuty wolniej od czasu zakładanego. Bardzo dużo osób nie ukończyło biegów za sprawą tej bezchmurnej pogody , np. jeden z Brytyjczyków został zabrany przez karetkę pogotowia na 39 km.

Czas uzyskany na mecie 3 godziny 20 minut 49 sekund dał mi 35 miejsce na 243 uczestników oraz 2 miejsce w kategorii wiekowej 60-64 lat na 9 uczestników. Muszę się pogodzić że następny rewanż będzie we wrześniu za rok aby pobiec bardziej satysfakcjonująco będzie to miejsce do którego przymierzam się od 3 lat. Sam pobyt w Skopie zaliczam do bardzo udanych.

Fantastyczny widok z hotelu na Plac Macedonii, most z XV wieku zbudowany przez turków i dzielnicę turecka po drugiej stronie rzeki Wardar , piękne odbudowane centrum miasta, Stary Bazar w tureckiej dzielnicy z licznymi ulicznymi sklepami i meczetami oraz zwiedzenie miejsca urodzin Matki Teresy z Kalkuty i Kanion Matka z sztucznym jeziorem pośród gór a także widok z Góry Wodno na długo pozostaną w mojej pamięci oraz w pamięci kolegi Jana Majewskiego który wygrał kategorię wiekową powyżej 70 lat w półmaratonie w czasie 2:14:28.

Polecam udział w tym maratonie , trasa prawie płaska sprzyja osiągnięciu dobrego rezultatu pod warunkiem dobrej pogody a nam niestety aura nie sprzyjała.

Kategoria 60-64

1. ZORAN SAZDOV MKD 1962 POETRY RUN 03:18:32

2. MAREK MAKOWSKI POL 1960 STOCZNIA NORTHMAN WĘGORZEWO 03:20:49
3. STEPHEN TOAL IRL 1963 MARATHON CLUB IRELAND 03:29:22
4. SPASE DJAMTOVSKI MKD 1962 04:08:19
5. ZORAN JANKOVIKJ MKD 1963 AKKA RUN CLUB 04:08:24

Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

MiniGT

Autor: MiniGT, 2023-11-07, 13:12 napisał/-a:
LINK: http://www.miniclassic.pl/blog/2022/10/02/wizz-air

Cześć, W Skopje byłam 3 razy. Biegłam maraton w 2022 i byłam 6 kobietą na mecie w tym roku wybrałam półmaraton. Mam kilka uwag - po pierwsze proponuję używać pisowni prze "j" - Skopje. Po drugie takie temperatury są co roku - w 2022 było nawet cieplej.
Nie warto bezmyślnie kopiować informacji ze strony - w 2022 roku trasa była dokładnie taka sama jak w tym roku. I to właśnie rok temu zmieniono trasę, przenosząc start i metę - co zresztą na plus dla tego biegu.
W jednym się zgodzę, polecam udział w zawodach, organizacja jest bardzo dobra i biegacz może czuć się dopieszczony. Gorąco polecam tez wizytę w Spoje, mnie miasto oczarowało.
Polecam 14 km pieszą wycieczkę do Scupi – pozostałości jednego z największych rzymskich miast na Bałkanach i „Akweduktu Justyniana”.

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768