Krzysiek_biega
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Walencję, Makau, Fukuokę, Osakę

Za nami weekend przełomu listopada i grudnia, w którym to największą uwagę kibiców biegania na całym świecie przyciągały wydarzenia w hiszpańskiej Valencii. Tutaj spodziewano się wielkich rzeczy zarówno w rywalizacji maratońskiej, jak i w biegu na 10 kilometrów.

Już na wiele tygodni wstecz, kiedy to opublikowano listy elity można było się spodziewać bardzo wysokiego poziomu rywalizacji - co więcej, mistrz świata na 10.000 metrów z Doha, reprezentant Ugandy Joshua Cheptegei zapowiedział próbę ataku na rekord świata na dystansie ulicznej "dychy".

Wydarzenia z Valencii zostały obszernie opisane w oddzielnym newsie na naszym portalu - dość powiedzieć, że poziom jaki zaprezentowali biegacze zarówno na 10 km, jak i w pełnym maratonie plasuje Valencię w ścisłym topie najszybszych biegów na świecie.

W miniony weekend ciekawie było jednak nie tylko w Hiszpanii. Również w innych lokalizacjach biegacze elity pokazali się z bardzo dobrej strony: przegląd tego co wydarzyło się w biegowym świecie rozpoczynamy od japońskiej Fukuoki - w 73-ciej edycji tego legendarnego biegu, w niedzielny poranek nie było mocnych na Marokańczyka El Mahjouba Dazzę. Zawodnik ten zwyciężył z czasem 2:07:10 pokonując bardzo silną koalicję biegaczy japońskich. Dazza podsumował w ten sposób bardzo udany dla siebie rok 2019 - przypomnijmy, iż w swym wiosennym maratonie w maju triumfował on również w czeskiej Pradze.

Bieg poprowadzony został z myślą o ataku na maratoński rekord Japonii, a zainteresowani czasem końcowym szybszym niż 2:05:50 byli między innymi Taku Fujimoto, Yuki Sato, czy Takashi Ichida. Prowadząca grupa, złożona z wspomnianych wyżej Japończyków, oraz towarzyszących im biegaczy z Afryki pokonała półmetek w czasie 1:03:02. Z czasem jedynymi biegaczami zdolnymi wytrzymać tak mocne tempo byli Dazza i Fujimoto, przy czym Japończyk znacznie osłabł w okolicy 35-tego kilometra, co pozwoliło Marokańczykowi na komfortowe zwycięstwo.

Fujimoto przybiegł na metę jako drugi z czasem 2:09:36, zaś najniższy stopień podium przypadł jego rodakowi Jo Fukuce (2:10:33). 12-te miejsce w tegorocznej edycji maratonu w Fukuoce z rezultatem 2:12:50 zajął Yuki Kawauchi i był to dla niego tym samym: 99-ty maraton w życiu, 10-ty maraton w 2019 roku i 45-ty maraton w karierze poniżej 2:13. To wszystko zaledwie 2 miesiące po starcie w skrajnie trudnych warunkach podczas mistrzostwach świata Doha.

Pozostajemy w Azji i z Japonii przenosimy się do południowych Chin, gdzie w prowincji Junnan na południu kraju, w miejscowości Kumming odbył się bieg maratoński SCO Kunming International Marathon legitymujący się odznaką Bronze w klasyfikacji World Athletics. Przy słonecznej pogodzie wydawało się, że trudno będzie o szybkie bieganie na rekordowym poziomie. Nic bardziej mylnego - najszybsza w stawce elity Etiopka Mulu Seboka pewnie zwyciężyła z czasem 2:32:54 bijąc poprzedni rekord trasy Kenijki Rodhy Chepkorir.

Dla reprezentantki Etiopii był to czwarty triumf maratoński w Chinach, gdzie do dwukrotnego zwycięstwa w Dalian oraz tytułu w Shenzhen dołożyła tym razem wygraną w Kumming. Rekord trasy padł również w biegu panów, gdzie Etiopczyk Dereje Debele pewnie wygrał z czasem 2:13:18, przed swoimi rodakami: Telą Hagosą Gebremeskelem (2:14:06) oraz Urgą Negewo, który finiszował z wynikiem 2:14:44

Z Azji przenosimy się do Europy, gdzie godne uwagi wydarzenia miały miejsce zarówno na ulicy, jak i w rywalizacji przełajowej. Najpierw zajrzyjmy do Aranda de Duero - miasta w południowej części prowincji Burgos w Hiszpanii, gdzie w niedzielne przedpołudnie odbyły się zawody Cross de la Constitucion. Na trudnej i wymagającej trasie w rywalizacji pań na dystansie 7,9 km, ku ogromnej radości lokalnych kibiców najszybsza okazała się Marta Perez.

v Zawodniczka znana z bardzo dobrych występów na bieżni (życiówka 4:04 na 1500 metrów) zwyciężyła z czasem 28:40 dystansując swoje rodaczki: Irenę Loizate i Tanię Carreteto. Mieszkający i trenujący na codzień w Hiszpanii reprezentant Burundi Thierry Ndikumwenayo wygrał bieg mężczyzn. Na dystansie 9,47 km zawodnik ten uzyskał czas 28:32 pozostawiając w pokonanym polu swych najgroźniejszych rywali w postaci Erytrejczyka Yemane Haileselassie (28:57) i Etiopczyka Aweta Habte (29:07)

Odpowiednio piąte i szóste miejsce zajęli najszybsi Hiszpanie, odpowiednio: Jesus Ramos z czasem 29:09 i były halowy mistrz Europy na 3000 metrów Adel Mechaal (29:17).

Pozostajemy w Europie i przenosimy się do Szwajcarii. Po raz kolejny popis kapitalnego biegania w swym ojczystym kraju dał Julien Wanders. Trenujący na codzień w Kenii rekordzista Europy na 10 km i w półmaratonie przygotowuje się obecnie do mistrzostw Europy w biegach przełajowych w Lizbonie, które odbędą się już w najbliższy weekend. Jako ostatni sprawdzian formy przed tą imprezą, Julien wybrał bieg na dystansie 7,3 km w Genewie. Bieg zapowiadał się jako kapitalna rywalizacja Wandersa z Etiopczykiem Telahunem Haile Bekele - liderem tegorocznych list światowych na 5000 metrów z wynikiem 12:52.98

Reprezentant Szwajcarii przy głośnym dopingu swoich rodaków licznie zgromadzonych przy trasie nie dał jednak najmniejszych szans rywalom i skompletował hat-trick, jako że wygrał bieg w Genewie już po raz trzeci w karierze. O jego doskonałej formie niech świadczy fakt, że zwycięski czas 20:39 jest najszybszym spośród wszystkich jego dotychczasowych występów na tej trasie. Czy Wandersa stać na medalowy, a może i mistrzowski występ podczas europejskiego czempionatu w Lizbonie? Przekonamy się o tym już w najbliższy weekend.

1.12.2019: Valencia marathon (Hiszpania)