Zagranica, 03 pazdziernika 2019, 08:14, 1659/182452
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Niemcy, Danię, Malezję, Szkocję

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Oczy kibiców biegania na całym świecie zwrócone były w miniony weekend na Berlin. To właśnie w stolicy Niemiec rozegrano jeden z największych biegów maratońskich w całorocznym kalendarzu. Na tej samej trasie, gdzie przed rokiem Eliud Kipchoge ustanawiał nowy rekord świata, tym razem inna legenda biegów długich - Etiopczyk Kenenisa Bekele we wspaniałym stylu wrócił do maratońśkiej gry o najwyższe cele i zwyciężył z czasem zaledwie o 2 sekundy wolniejszym do rekordu świata.

Wydarzenia te opisywaliśmy już obszernie na naszym portalu w oddzielnym newsie. W ramach tradycyjnego przeglądu weekendu zajrzyjmy natomiast na inne areny, gdzie nieco w cieniu Berlina również padły interesujące i godne odnotowania wyniki. Na sam początek wizyta w regionie Burgundia we Francji, gdzie w miejscowości Belfort odbył się silnie obsadzony bieg półmaratoński.

Na trasie poprowadzonej z Belfort do Montpellier przy niemal idealnych warunkach do mocnego ścigania, braku wiatru i delikatnych promieniach słońca przebijających się przez chmury dzielili i rządzili biegacze afrykańscy. Dość powiedzieć, że cała czołowa piątka na mecie pobiegła szybciej niż dotychczasowy, liczący sobie 21 lat rekord trasy! Najlepszy, z czasem 59:53 okazał się 19-latek Kelvin Kiptum Cheruiyot z Kenii, który po sprinterskim finiszu pokonał dosłownie "rzutem na taśmę" swojego rywala z Ugandy Geoffreya Kusuro (59:54). Zwycięski czas Kenijczyka to rezultat o ponad minutę lepszy od dotychczasowego rekordu imprezy w Belfort.

"Przyjechałem tu z myślą o nowym rekordzie trasy, a na podstawie treningów wiedziałem, że jestem w stanie uzyskać czas poniżej godziny." - relacjonował swój występ Cheruiyot. "Pogoda była dziś doskonała, a mocni rywale pomogli mi zmobilizować się na ostatnich kilometrach." Na kolejnych miejscach na mecie pojawili się inni przedstawiciele Afryki - łącznie aż 6 pierwszych zawodników na mecie uzyskało wyniki poniżej 61 minut. Równie wysoki poziom towarzyszył rywalizacji pań, gdzie 35-letnia Priscah Jeptoo, była wicemistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w maratonie wygrała z czasem 1:10:10.

Z Francji przenosimy się do Luksemburga - na wschodzie kraju, w miejscowości Remich w dystrykcie Grevenmacher odbyła się 58-ta edycja półmaratonu Route de Vin. Tu równolegle z rywalizacją open, gdzie w stawce elity pojawili się przedstawiciele państw afrykańskich, rozegrano mistrzostwa Luksemburga na dystansie półmaratońskim. Zgodnie z przewidywaniami czołowe miejsca na mecie zajęli Kenijczycy, a po zwycięstwo sięgnął Joseph Nzoki Mbatha z czasem 1:03:14, przed Dominiciem Kipngeno Mibei (1:03:16) i Bethwelem Chumbą (1:03:55). Wśród pań bardzo dzielnie przez większość biegu spisywała się Niemka Fabienne Königstein, która odważnie utrzymywała tempo koalicji przeciwniczek z Afryki. Ostatecznie w niedzielnej imprezie w Remich triumfowała Kenijka Joyce Kiplimo z czasem 1:11:53, przed wspomnianą reprezentantką Niemiec (1:13:14). Mistrzem Luksemburga został Bob Bertemes, który uzyskał czas 1:08:46 i zajął tym samym 8-me miejsce open. Wśród kobiet po tytuł mistrzyni kraju sięgnęła Martine Mellina z rezultatem 1:20:49.

Z Luksemburga wędrujemy do Austrii, gdzie nad rzeką Dunaj, około 80 km od Wiednia w dolinie Wachau odbyła się 22-ga edycja zawodów Wachau HalbMarathon. W doskonałych warunkach do ścigania, ponad 9000 uczestników postanowiło zmierzyć się z dystansem półmaratońskim. Najlepszy na dystansie 21,097 km okazał się Kenijczyk Charles Karanja-Kamau, który trasę pomiędzy miejscowościami Spitz a Krems pokonał w czasie 1:01:01. Pomimo, iż organizatorzy zapowiadali atak na rekord trasy, wynik Petera Kirui 59:53 pozostał tym razem niezagrożony.

Drugie miejsce przypadło kolejnemu Kenijczykowi Philimonowi Maritimowi (1:02:33), natomiast najniższy stopień podium, przy ogromnym aplauzie i wsparciu kibiców zajął Austriak Christian Steinhammer z czasem 1:04:27. Steinhammer rozbił tym samym afrykańską koalicję, jako że na kolejnych miejscach na metę wbiegali kolejni Kenijczycy (w tym na 5-tej pozycji doskonale znany z wielu polskich biegów Hillary Mayio Kimayio). Był to historyczny moment imprezy w Dolinie Wachau, gdyż po raz pierwszy od 1998 roku na podium stanął Austriak - w wielu edycjach minionych lat zdecydowanie dominowali reprezentanci Kenii i Etiopii przeważnie w całości zajmując wszystkie czołowe miejsca. "To wspaniały moment w mojej karierze i całym moim życiu, który daje mi ogromną radość, a zarazem motywację do dalszej pracy na treningach. To właśnie dla takich momentów biegam i trenuję, a co więcej osiągnąłem życiowy wynik w moich rodzinnych stronach na ścieżkach i drogach, które doskonale znam." - komentował entuzjastycznie swój występ Christian Steinhammer. Zwycięstwo w biegu pań przypadło Kenijce Joyline Chemutai, która uzyskała rezultat 1:11:20.

Na sam koniec zaglądamy do Szkocji, gdzie w Glasgow rozegrano kolejną edycję zawodów Great Scottish Run. Na dystansie półmaratonu również i tu uważni kibice biegania, równolegle z transmisjami z Berlina, czy Warszawy śledzić mogli rywalizację na bardzo wysokim poziomie sportowym. Kenijka Edith Chelimo ustanowiła nowy rekord trasy szkockiej imprezy - 33-latka uzyskała kapitalny wynik 1:07:38 - do tego na uznanie zasługuje styl w jakim tego dokonała, niemal od samego początku biorąc ciężar prowadzenia i nadawania tempa na swoje barki. Na mecie ze znaczącą przewagą zdystansowała ona swoje najgroźniejsze rywalki - odpowiednio swoją rodaczkę Nancy Kiprop, która zajęła 2-gie miejsce z czasem 1:09:24 i Askale Merachi z Etiopii (1:09:34). Mocne wyniki uzyskali także najszybsi panowie - tu bezkonkurencyjny był Timothy Toroitich z Ugandy, który wygrał z rezultatem 1:01:29, przed Micahem Kogo z Kenii (1:02:28). Najszybszym z Europejczyków był Hiszpan Eddine Houssame Bennabou, który finiszował jako czwarty z wynikiem 1:02:45. Wśród reprezentantów Wielkiej Brytanii, którzy licznie stawili się na starcie w Glasgow najlepiej spisał się Chris Thompson, który uzyskał czas 1:05:33 i zajął 7-me miejsce.

29.09.2019: Berlin marathon (Niemcy)