Zagranica, 25 wrzesnia 2019, 10:00, 1743/171311
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Granadę, Rosję, Portugalię, Argentynę, Czechy, Holandię , Chiny

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Za nami ostatni letni weekend, w którym to nie brakowało biegowych emocji. Pomimo, iż z racji zbliżających się mistrzostw świata w Doha uwaga kibiców kieruje się coraz mocniej w kierunku biegów okrężnych na bieżni, to w minioną sobotę i niedzielę biegacze elity na całym świecie potwierdzili po raz kolejny, że warto też na bieżąco śledzić rywalizację na ulicy.

Przegląd wydarzeń weekendu zaczynamy od wizyty na północy Holandii, gdzie na trasie poprowadzonej z Amsterdamu do Zaandam odbyły się zawody Dam tot Damloop. Bieg ten, poprowadzony na dystansie 10 mil rokrocznie przyciąga na start bardzo mocną elitę. Nie inaczej było w bieżącej edycji, o czym świadczy zacięty przebieg rywalizacji i bardzo mocne wyniki na mecie.

W celu uatrakcyjnienia widowiska, organizatorzy tradycyjnie przeprowadzili rywalizację mężczyzn z kobietami - panie wyruszyły na start 6 minut i 4 sekundy przed panami (tyle wynosi różnica w rekordach trasy) a za miejsca w TOP3 w rywalizacji płci przewidziano dodatkowe nagrody finansowe w wysokości odpowiednio 5000, 3500 i 2500 euro. Przy temperaturze około 18 stopni Celsjusza i pełnym słońcu od samego początku rywalizacji kobiet ukształtowało się prowadzące trio składające się z 2 Kenijek: Evaline Chirchir i Irene Cheptai oraz reprezentantki Izraela Dagnechew Selamawit.

Z każdym kolejnym kilometrem stopniowo przewagę budowała Chirchir, która była w niedzielę w kapitalnej formie, pomimo iż zaledwie tydzień temu biegła w półmaratonie w Kopenhadze, finiszując z nowym rekordem życiowym. Tym razem Kenijka nie dała szans rywalkom i wygrała z czasem 50:32 - wynik ten jest zaledwie o sekundę słabszym rezultatem od rekordu trasy Norweżki Ingrid Kristiansen z 1987 roku! Co więcej Evaline Chirchir zdecydowanie wygrała opisywaną wyżej rywalizację z najszybszymi mężczyznami i zameldowała się na mecie 1 minutę i 21 sekund przed zwycięzcą rywalizacji panów - Etiopczykiem Solomonem Berihu (45:49)

Dopingowany bardzo mocno przez miejscowych kibiców Holender Michel Butter z wynikiem 48:59 zajął 13-te miejse. Dla czołowego reprezentanta Holandii był to sprawdzian przed maratonem w Nowym Jorku, gdzie zamierza on powalczyć o przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Z Europy przenosimy się do Ameryki Południowej - podobnie jak przed rokiem, kapitalne wyniki padły podczas maratonu w Buenos Aires. Kenijczyk Evans Chebet z czasem 2:05:02 ustanowił najlepszy w historii maratoński czas na kontynencie południowo-amerykańskim i pobił zarazem swój rekord życiowy, ustanowiony w Valencii przed dwoma laty. Bardzo dobre wyniki osiągnęli także jego rodacy, którzy stanęli na kolejnych miejscach podium: kolejno Reuben Kipyego (2:05:19) i Daniel Kibet (2:06:52)

Wysoki poziom towarzyszył równiez rywalizacji kobiet, gdzie reprezentantka Kenii Rodah Tanui o niemal 5 minut poprawiła poprzedni rekord trasy i wygrała z wynikiem 2:25:46, przed Etiopką Mulu Demissie (2:30:33) i Faith Chemaoi (2:32:52)

Na królewskim dystansie ścigano się w niedzielę również w Chinach - na wschodzie w kraju, w ponad 4 i pół milionowym mieście Hengshui w prowincji Hebei odbył się bieg Hengshui Lake International Marathon odznaczony już od kilku edycji najwyższą rangą GOLD w klasyfikacji IAAF. Również i tu, podobnie jak w Buenos Aires obserwowaliśmy rekordowe osiągnięcia - stało się tak za sprawą Etiopki Marty Lemy Megry, która zdominowała rywalizację pań i wygrała z czasem 2:24:21 bijąc o ponad minutę poprzedni rekord trasy.

Etiopskie podium dopełnione zostało przez Askale Alemayehu, która zajęła drugie miejsce z czasem 2:27:32 i Tirfi Tsegaye (2:28:30). Tsegaye wraca do wielkiego maratońskiego ścigania po przerwie spowodowanej macierzyństwem - 34-latka legitymuje się kapitalnym rekordem życiowym 2:19:41, a także ma na koncie zwycięstwo w maratonie w Dubaju w 2016 roku, czy czwarte miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Nie było niespodzianki w biegu panów w Hengshui, gdzie po zwycięstwo sięgnął Aychew Bantie z Etiopii - zawodnik legitymujący się najlepszym rekordem życiowym w stawce elity.

Na linii mety zjawił się on z czasem 2:08:51. Dla Etiopczyka było to pierwsze maratońskie zwycięstwo w karierze i potwierdzenie znakomitej formy w 2019 roku - dość powiedzieć, że wiosną ustanowił on bardzo mocny rekord życiowy podczas maratonu w Pradze, gdzie finiszował z czasem 2:06:23.

Ciekawostką minionego weekendu były również zawody w hiszpańskiej Granadzie. Tu wedle informacji udostępnionej przez organizatora trasa maratonu charakteryzuje się najwyższym spadkiem terenu spośród wszystkich maratonów świata - od startu do mety notujemy spadek aż 1938 metrów. W tych nietypowych okolicznościach po triumf sięgnął Kenijczyk Antony Karinga Maina z czasem 2:09:38

21.09.2019: Marattoni Usti Usti nad Labem (Czechy)