Zagranica, 19 czerwca 2019, 18:38, 1589/202932
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Włochy, Francję, Czechy, Holandię

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Okres przełomu wiosny i lata to czas, gdy lekkoatletyka obecna jest na stadionach w wydaniu bieżniowym. Tak było na przestrzeni ostatnich dni, gdy zmagania najlepszych zawodników na świecie śledzić można było podczas mityngów w naszym kraju, jak i tych pod szyldem Diamond League. Mimo to, podczas weekendu który za nami, nie zabrakło też emocji związanych z biegami ulicznymi.

Nasz tradycyjny przegląd wydarzeń rozpoczynamy od wizyty za naszą południową granicą - w czeskim Ołomuńcu odbył się bieg półmaratoński w ramach cyklu RunCzech Euro Heroes, gdzie organizatorzy nie zapraszają na start biegaczy z Afryki, a na plan pierwszy wysuwa się rywalizacja o zwycięstwo biegaczy z Europy. Na uroczej trasie poprowadzonej w okolicach świątyń i barokowych fontann licznie obecnych w tym zabytkowym mieście, pomimo absencji zawodników z Kenii, czy Etiopii oraz temperatury w granicach 30 stopni Celsjusza obejrzeliśmy bardzo ciekawy bieg.

W biegu męskiej elity dostrzec można było wiele znanych twarzy z polskich biegów ulicznych, głównie zza wschodniej granicy - nazwiska takie jak Romanenko, Prodius, czy Olefirenko często pojawiają się w wynikach krajowych "dyszek" czy półmaratonów. To właśnie pierwszy z wymienionych ukraińskich biegaczy - Roman Romanenko przez długie etapy biegu liczył się w walce o czołowe lokaty. Musiał on jednak uznać wyższość reprezentanta Włoch Yassine Rachika, który zwyciężył z czasem 1:04:26 i zdystansował Ukraińca o 1 minutę i 35 sekund. Podium uzupełnił Paul Pollock z Irlandii z rezultatem 1:06:12.

"Większość dystansu pokonałem samotnie, taka taktyka była skuteczna, ale w tym upale zostawiłem na trasie mnóstwo sił." - relacjonował swój występ Rachik. Reprezentant Polski Błażej Brzeziński z czasem 1:11:01 zajął 10-te miejsce.

Dużo walki obserwowaliśmy w rywalizacji pań - jeszcze na 10-tym kilometrze pokonanym w czasie 34:07, z przewagą 11 sekund nad resztą stawki prowadziła Steph Twell z Wielkiej Brytanii. Wtedy to jednak do walki włączyła się dominatorka cyklu Euro Heroes, reprezentująca Mołdawię Lilia Fisković, która około 12-tego kilometra objęła prowadzenie i nie oddała go do samej mety. Doskonale znana z występów w naszym kraju Lilia wygrała z czasem 1:13:32 przed Ukrainkami: Olgą Kotovską (1:14:35) i Daryą Mikhailovą (1:14:57)

"Czułam się źle w dzisiejszych warunkach w pierwszej części rywalizacji, mój organizm bardzo powoli wchodził na wysokie obroty. Próbowałam trzymać tempo Steph Twell, jednak dopiero po przekroczeniu półmetka byłam w stanie przyśpieszyć, co w efekcie dało mi wygraną." - komentowała swój występ zwyciężczyni.

Bieg w Ołomuńcu był trzecim etapem cyklu Euro Heroes. Zarówno w pierwszych zawodach w Karlovych Varach w maju, jak i w Czeskich Budziejowicach na początku czerwca również triumfowali Yassine Rachik wśród mężczyzn i Lilia Fiskovici wśród kobiet, co daje im pozycję zdecydowanych liderów w ogólnej klasyfikacji punktowej cyklu. Czwarty i ostatni bieg w ramach rywalizacji Euro Heroes odbędzie w Ústí nad Labem 21 września.

Z Czech przenosimy się do Holandii, gdzie w prowincji Overijssel w miejscowości Zwolle odbył się bardzo mocny bieg półmaratoński. Tu, w odróżnieniu od Ołomuńca dominowali zawodnicy z Afryki - kilkunastoosobowa grupa złożona z reprezentantów Kenii, Ugandy i Maroka pokonywała wspólnie kolejne kilometry w czasie wskazującym na wynik końcowy w okolicach 61 minut. Po pokonaniu połowy dystansu na bardzo mocny zryw zdecydował się William Wanjiku, który wykazał się w niedzielę najwyższą dyspozycją i wpadł jako pierwszy na metę ze świetnym rezultatem 60:24

Wanjiku ustanowił tym samym nowy rekord trasy, bijąc poprzednie rekordowe osiągnięcie 60:37 należące do Richarda Mengicha. Za plecami zwycięzcy na metę wpadali: Felix Chemonges z Ugandy z wynikiem 61:03 oraz kolejny Kenijczyk Albert Kangogo, któremu zmierzono czas 61:05. 5 najlepszych biegaczy na mecie pobiegło szybciej niż 1 godzina i 1 minuta, a pierwsza dwunastka, w tym najlepszy z Holendrów Ronald Schröer pobiegła szybciej niż 67 minut. Bieg pań wygrała zdecydowanie reprezentująca Niemcy Melat Yisak Kejeta, której zwycięski czas wyniósł 69:29.

Kontynuujemy naszą wycieczką po Europie i zaglądamy do francuskiej Bretanii, gdzie w miejscowości Lengueux odbyły się zawody na dystansie 10 kilometrów legitymujące się odznaką BRONZE przyznawaną przez IAAF. 29-ta edycja biegu Corrida de Langueux przyciągnęła na start bardzo silną elitę, co znalazło odzwierciedlenie w przebiegu rywalizacji i końcowych wynikach na mecie.

Od samego wystrzału startera w szalonym tempie ruszył Kenijczyk Peter Kiprotich, który pierwszy kilometr pokonał w czasie 2:39 z prognozą końcowego wyniku w granicach 26:30! Na trudnej trasie poprowadzonej na pięciu dwukilometrych pętlach z licznymi zakrętami tego typu szarża musiała jednak zakończyć się niepowodzeniem - tak też się stało, gdy na drugim okrążeniu prowadzenie przejęli: Emmanuel Bor oraz Marokańczyk Mustapha El Aziz, którzy wspólnie przekroczyli półmetek w czasie 13:52

W tym momencie całkiem realna stała się perspektywa poprawienia rekordu trasy Etiopczyka Atsedu Tsegaya z 2011 roku wynoszącego 27:46. Do rekordowego osiągnięcia zabrakło jednak odrobinę, jako że Kenijczyk Bor wygrał ostatecznie z nową życiówką 27:53, co jest drugim najszybszym wynikiem w historii zawodów w Langueux. Kolejne miejsca na podium zajęli: wspomniany Marokańczyk El Aziz (28:03) i Lawi Kosgei z rezultatem 28:32

Najszybszy z Francuzów Florian Carvalho finiszował jako szósty z wynikiem 29:00. Etiopka Tesfaye Nigsti Haftu po długim finiszu na ostatniej pętli zwyciężyła bieg pań z czasem 32:00. W swoim pierwszym w karierze starcie w Europie Haftu pozostawiła w pokonanym polu dużo bardziej utytułowane rywalki, jak: Susan Jeptoo (32:16 i drugie miejsce) oraz Tisge Abreha (32:21 i trzecia lokata). Na uwagę zasługuje głębia wyników uzyskanych przez biegaczy na trasie w Langueux- w tym w większości wielu francuskich amatorów.

Czołowa dziesiątka uzyskała czas poniżej 30 minut, 19-tu zawodników pobiegło szybciej niż 31 minut, z barier 32 minut uporało się 30 osób, 43 zawodników pobiegło szybciej niż 33 minuty, 55 szybciej niż 34 minuty a magiczną dla wielu barierą 35 minut złamało 63 biegaczy na mecie.

15.06.2019: Zwolle half-marathon (Holandia)