Czechy, 04 czerwca 2018, 08:00, 1727/144325Organizator
Brytyjczyk Luke Traynor wygrywa Matttoni Czeskie Budziejowice Half Marathon

LINK 1: STRONA INTERNETOWA CYKLU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY

Po raz pierwszy w histori Mattoni Czeskie Budziejowice Half Marathon ma zwycięzcę z Europy. To zasługa programu EuroHeroes, który ma promować zawodników ze Starego Kontynentu. Brytyjczyk Luke Traynor zwyciężył z czasem 1:03:42. Wśród kobiet najszybsza była Lilia Fiskovic (1:13:20)

W tym roku bieg ze złotą odznaką IAAF (IAAF Gold Label) przyciągnał znakomitą elitę europejczyków, która jest efektem współpracy między RunCzech i Europejską Federacją Lekkoatletyczną. Od samego początku mocne tempo narzuciła dwójka faworytów – Brytyjczyk Luke Traynor oraz Ukrainiec Roman Romanenko, zwycięzca rozegranego niedawno Mattoni Karlove Vary Half Marathon. Przez większość czasu biegli razem, jednak na ostatnich kilometrach silniejszy okazał się Brytyjczyk i to on zwyciężył w Czeskich Budziejowicach.

Biegliśmy we dwójkę od startu razem z Romanem praktycznie cały bieg. Czułem, że mam rezerwy i na końcówce przyśpieszyłem. Mimo, że jestem trochę zmęczony to muszę przyznać, że jestem zadowolony z atmosfery biegu, dużej ilości kibiców i osiągniętego rezultatu, mimo, że moja życiówka jest o 2 minuty lepsza – powiedział Traynor o swoim biegu. Roman Romanenko minął metę w czasie 1:04:05, a tuż za nim uplasował się Austiak Valentin Pfeil (1:05:08)

Wśród kobiet faworytką od początku była Lilia Fiskovic, która na zawody przyleciała z Mołdawii. Nie zawiodła i zwyciężyła: - Jestem trochę zszokowana ale naprawdę zadowolona. Absolutnie jestem oczarowana miastem i zachwycona kibicami. Na 17 km czułam się bardzo dobrze i postanowiła przyśpieszyć co pozwoliło mi wygrać – powiedziała na mecie Fiskovic (1:13:20)

Za jej plecami finiszowała Ukrainka Olga Kotovska (1:14:14). Trzecie miejsce zajęła Włoszka Rosaria Console (1:14:38)

W Mattoni Czeskie Budziejowice Half Marathon udział wzięło 3252 biegaczy. Dodatkowo w Family Run udział wzięło 2913 osób. Kolejne zawody z serii RunCzech dobędą się w Ołomuńcu już 23 czerwca 2018 roku.