Zagranica, 30 maja 2018, 08:55, 1594/186393
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Francję, Holandię, Indie, Kanadę, Rumunię

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Miniony weekend dostarczył wielu emocji biegowych, również z bardzo mocnymi biało-czerwonymi akcentami. Podczas gdy w Polsce podczas kilku dużych imprez, jak choćby Bieg ulicą Piotrkowską w Łodzi, szeroka czołówka polskich zawodników dzielnie stawiała czoła ukraińskiej i afrykańskiej koalicji, nie mniej ciekawie działo się na świecie.

Cotygodniowy przegląd biegowych wydarzeń zaczynamy od fantastycznych doniesień z rumuńskiej Timisoary gdzie w niedzielę odbyły się mistrzostwa świata w biegu 24-godzinnym. Tu Polacy nie mieli sobie równych - rywalizację mężczyzn zdominował Andrzej Radzikowski (265,41 km), natomiast wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Patrycja Bereznowska (243,35 km)

Zawody rozegrane zostały w parku Ion Creanga na pętli liczącej 1222,48 metrów. 173 zawodników z 30 krajów Starego Kontynentu przywitała na starcie bardzo ciepła pogoda, która w późniejszych etapach rywalizacji przerodziła się w obfite opady deszczu. Mimo tych trudnych, zmieniających się w trakcie biegu warunków atmosferycznych, Polacy radzili sobie w Timisoarze znakomicie, a niezwykle miłym dodatkiem do dwóch złotych medali, był indywidualny brąz, który w rywalizacji pań przypadł Małgorzacie Pazda - Pozorskiej - zawodniczka ta ustanowiła swój nowy rekord życiowy z wynikiem 240,69 km.

Nie było więc wielkiego zaskoczenia, gdy okazało się, że Polska wygrała klasyfikację drużynową - nasi reprezentanci przebiegli łącznie 720,45 km i dzięki temu wyczynowi Mazurek Dąbrowskiego raz jeszcze mógł wybrzmieć nad Timisoarą.

Z niezwykle szczęśliwej dla nas Rumunii przenosimy się za ocean, do Kanady, gdzie w Ottawie rozegrano kolejną edycję maratonu cieszącego się najwyższym odznaczeniem Gold w cyklu biegów IAAF Road Races. Tu klasą samą dla siebie była Etiopka Gelete Burka, która z kapitalnym wynikiem 2:22:17 ustanowiła najlepszy czas osiągnięty kiedykolwiek przez kobietę w maratonie na kanadyjskiej ziemi.

Wyczyn 32-letniej zawodniczki zasługuje na tym większy podziw, gdy weźmiemy pod uwagę, że ostatnie 12 kilometrów pokonała ona zmagając się z dużymi kłopotami żołądkowymi, które kilkukrotnie zmusiły ją do chwilowego postoju. Mimo to zawodniczka ostatecznie z uśmiechem na twarzy jako pierwsza wbiegła na metę w Ottawie, przypieczętowując największy sukces w swojej karierze. Za swój niedzielny wyczyn otrzymała ona czek 40.000 dolarów kanadyjskich za zwycięstwo oraz dodatkowe 10.000 za rekord trasy.

Rok 2018 jest niezwykle udany dla Etiopki, która w styczniu zajęła 6-te miejsce w Dubaju z nowym, znakomitym rekordem życiowym 2:20:45. "Stać mnie było dziś na jeszcze lepszy wynik, ale zadanie utrudniał mi bardzo mocny przeciwny wiatr. W okolicach 30-tego kilometra poczułam silny skurcz żołądka, robiłam wszystko żeby go przezwyciężyć, masując i chwilami przystawając. Cieszę się, że mimo to udało mi się wygrać." - relacjonowała swój występ Gelete Burka, w przeszłości medalistka mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich na dystansach 1500 metrów i 10.000 metrów.

Podium w niedzielę uzupełniły: kolejna Etiopka Hiwot Gebrekidan z czasem 2:26:11, oraz Amerykanka Sara Hall z nowym rekordem życiowym 2:26:20. Żona byłego znakomitego amerykańskiego maratończyka Ryana Halla dołożyła do swojego bogatego sportowego CV kolejne podium w dużej imprezie biegowej. Wcześniej finiszowała w TOP3 podczas maratonu w Chicago w 2015 roku i maratonu nowojorskiego przed dwoma laty.

Bieg mężczyzn w Ottawie zwyciężył Etiopczyk Yemane Tsegay. Rekordzista imprezy, który powrócił na start po czterech latach absencji popisał się znakomitą formą i wygrał z czasem 2:08:52. Zawodnik ten od dwóch lat nieco zniknął z maratońskiej sceny, nie odnosząc większych sukcesów, jednak teraz przypomniał o sobie w znakomitym stylu. Warto wspomnieć, że jego rekord życiowy 2:04:48 to 17-ty rezultat w w maratońskiej klasyfikacji all-time, a jeszcze niedawno potrafił on zająć drugie miejsce w Bostonie, sięgnąć po srebrny medal mistrzostw świata w 2015 roku, czy dwa lata temu wygrać maraton w Fukuoce.

Czy Yemane Tsegay wraca na dobre do ścigania i walki z największymi maratońskimi tuzami? Oddajmy głos samemu zawodnikowi: "Jestem niezwykle szczęśliwy z powodu zwycięstwa. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy zmagałem się z kontuzjami - gdy wyleczyłem jedną pojawiała się druga. Kiedy wreszcie doszedłem do siebie i wróciłem do lekkich treningów postawiłem sobie za cel jak najlepsze przygotowanie do maratonu w Ottawie, gdzie mam tak wspaniałe wspomnienia z 2014 roku, kiedy to wygrałem te zawody." - relacjonował dziennikarzom Tsegay.

"Chcę skupić się na tym, aby w najbliższym czasie biegać na swoim najlepszym możliwym poziomie" - podsumował Etiopczyk. Znakomite widowisko stworzyli również zawodnicy elity w towarzyszącym biegu w Ottawie na dystansie 10 kilometrów. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Etiopczyk Andamlak Berta z nowym rekordem życiowym 27:48. Bieg rozpoczął się w szalonym tempie 2:40 na kilometr, a prowadząca grupka z każdą sekundą zdawała się wzajemnie nakręcać do ciągłego przyśpieszania. Prowadzący ciągle się zmieniali, a bardzo aktywni w czołówce byli Kenijczycy: Bernard Kimeli i Bernard Ngeno.

To jednak wspomniany Berta - mistrz Etiopii na 10.000 metrów z zeszłego roku, legitymujący się kapitalną życiówką z bieżni 27:08:94 - rozegrał bieg najlepiej taktycznie i wygrał, za co zgarnął czek na 10.000 dolarów kanadyjskich. Bieg pań zwyciężyła Etiopka Alia Mohammed z nowym rekordem życiowym 31:36.

Na koniec zaglądamy do Indii, gdzie w miejscowości Bengaluru rozegrano zawody TCS World 10K. Skład elity na czele z mistrzem świata w półmaratonie Geoffreyem Kamwororem, Etiopczykiem Birhanu Legese, czy Edwinem Kiptoo robił piorunujące wrażenie, a organizatorzy zacierali ręce szykując się na znakomite ściganie. Bardzo gorąca pogoda i wysoka wilgotność w godzinie startu nieco pokrzyżowała plany zawodnikom - Kamworor, który zapowiadał atak na swój własny rekord trasy 27:44 zwyciężył co prawda, lecz ze znacznie słabszym wynikiem 28:18. Bieg pań wygrała Agnes Tirop z czasem 31:19

27.05.2018: Ottawa marathon (Kanada)