redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
09 listopada 2017, 07:28, 1865/194309Robert Walczak
50 lokalizacji parkrun w Polsce

LINK 1: WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE



      W ostatnią sobotę parkrun zawitał do Olsztyna, otwierając tym samym 50. lokalizację swoich sobotnich spotkań biegowych w Polsce. To niewątpliwy sukces biorąc pod uwagę, że parkrun jest inicjatywą oddolną opierającą się na zaangażowaniu lokalnych społeczności, a jego organizacja w całości odbywa się na zasadach wolontariatu. Otwarcie 50. lokalizacji zbiegło się również z szóstą rocznicą istnienia parkrun w Polsce.

Czynimy naszą planetę zdrowszą i szczęśliwszą

To ogólnoświatowe motto parkrun, ogólnoświatowej inicjatywy, która narodziła się w Wielkiej Brytanii w 2004 roku i od tamtej pory powędrowała do 18 krajów świata na niemal wszystkich kontynentach. Biegi parkrun organizowane są obecnie w ponad 1500 lokalizacji na świecie (licząc dziecięce edycje parkrun) i skupiają już ponad 4 mln uczestników. Inicjatywa parkrun wywodzi swoje korzenie z imprezy stricte biegowej, która początkowo nazywała się ‘time trial’ (próba czasowa) i oferowała cotygodniowe, bezpłatne sprawdziany biegowe na dystansie 5km.

Z czasem parkrun ewaluował i stopniowo rezygnował z miana wyścigu na rzecz biegów dostępnych dla wszystkich niezależnie od ich kondycji czy też zaawansowania biegowego. I tak też parkrun wygląda dzisiaj. To nie wyścig ale bieg, a właściwie spotkanie, w ramach którego uczestnicy mogą biec, truchtać, maszerować lub być zaangażowanymi w formie wolontariuszy w zależności od potrzeb czy też możliwości. Każda forma udziału jest traktowana na równi.

Dostępność parkrun, która wyraża się w bezpłatnym udziale, jednorazowej rejestracji umożliwiającej udział w dowolnej liczbie biegów i dowolnej lokalizacji parkrun na świecie, oraz formuła biegów dla każdego odgrywa kluczową rolę w parkrun. Ci, którzy brali udział wiedzą, że nie czas jest ważny ale udział. I choć parkrun umożliwia start każdemu, zarówno zaawansowanym biegaczom, którzy chcą sprawdzić swoją formę, jak i tym, którzy chcą aktywnie rozpocząć weekend maszerując na trasach parkrun, to idea przyświecająca sobotnim spotkaniom kładzie nacisk na dotarcie do tych osób, które do tej pory nie uprawiały regularnej aktywności fizycznej.

Trudne początki

Początki parkrun w Polsce, jak w przypadku wielu tego typu inicjatyw, były trudne i wymagające wiele zaangażowania i wysiłku. Zupełnie nowa, nikomu nieznana inicjatywa bez zaplecza sponsorskiego i opierająca się na zaangażowaniu samych uczestników miała wydawałoby się niewielkie szanse na powodzenie i wyjście poza swoją pierwszą lokalizację w Gdyni. W ciągu pierwszych miesięcy istnienia parkrun w Polsce gościł on najwyżej kilkadziesiąt osób. A jednak formuła spotkała się z zainteresowaniem i powoli zaczynała zdobywać kolejnych zwolenników wśród środowiska biegowego, a co ważniejsze znalazła uznanie osób, które postanowiły podjąć się jej organizacji w kolejnych miastach w kraju.

Pierwszą lokalizacją parkrun była wspomniana Gdynia, gdzie inauguracyjny bieg parkrun wystartował 15 października 2011 roku. W styczniu 2012 powstała druga lokalizacja parkrun w Gdańsku, a w połowie roku parkrun przekroczył granice Trójmiasta aby rozpocząć organizację sobotnich spotkań w Łodzi (czerwiec) i Poznaniu (lipiec).

Przez kolejne 10 miesięcy parkrun organizowany był w tych czterech lokalizacjach aby w maju 2013 roku trafić do Warszawy i Parku Skaryszewskiego. W tym samym roku organizację biegów podjął jeszcze Kraków (maj), Wrocław (czerwiec), jak również Szczecinek, Żary i Leszno (wszystkie we wrześniu).

W roku 2014 parkrun spotkał się z zainteresowaniem kolejnych pięciu miast, w tym dwóch kolejnych lokalizacji w Warszawie (Żoliborz i Bródno). Oprócz stołecznych lokalizacji w tym roku do rodziny parkrun dołączył Cieszyn (marzec), Konstancin-Jeziorna (kwiecień) oraz Pruszków (listopad). Warto wspomnieć w tym miejscu, że Cieszyn jest do dzisiaj jedyną lokalizacją parkrun na świecie, której trasa przebiega przez terytorium dwóch państw (Polska i Czechy) a powstanie lokalizacji w tym mieście jest przykładem wspaniałej współpracy samorządów po obu stronach granicy.

Rokiem przełomowym w historii parkrun w Polsce był rok 2015, kiedy to do grona istniejących lokalizacji przyłączyło się kolejnych 15 miast i miejscowości. To w tym roku parkrun zaoferował bezpłatne biegi w Kędzierzynie-Koźlu (styczeń), Bydgoszczy (styczeń), Chrzanowie (styczeń), Kołobrzegu (marzec), na warszawskim Ursynowie (marzec), Rumi (marzec), Opolu (maj), Lubinie (czerwiec), Jeleniej Górze (lipiec), Skierniewicach (lipiec), Toruniu (sierpień), Gostyniu (sierpień), Wolbromiu (sierpień), Szczecinie (sierpień), oraz po raz pierwszy trafił na wschód Polski otwierając lokalizację w Augustowie (listopad). Na koniec 2015 roku parkrun funkcjonował więc w 30 lokalizacjach w naszym kraju, a w 700 na całym świecie.

W roku 2016, dzięki inicjatywie kolejnych osób, rodzina lokalizacji parkrun w Polsce powiększyła się o kolejne 10 miast a sama inicjatywa na stała się rozpoznawalną imprezą w naszym kraju. Na początku roku, w marcu parkrun trafił do Pabianic, w kwietniu wystartowały Tczew i Białystok, do których w kolejnych miesiącach dołączyły Katowice (maj), Świnoujście (lipiec), Kalisz (lipiec) oraz druga lokalizacja w obrębie Gdańska (lipiec). W tym roku parkrun wystartował jeszcze w Jabłonnie (sierpień), Ełku (październik) oraz Świdwinie (grudzień). Jednocześnie, na koniec 2016 roku liczba lokalizacji parkrunowych spotkań na świecie wynosiła już do 888.

W bieżącym roku, parkrun kontynuował swój wzrost zarówno na świecie, jak i w naszym kraju. Polska edycja inicjatywy wzbogaciła się o kolejne lokalizacje, w tym o Rzeszów (styczeń), Tychy (marzec), Kutno (maj), Grodzisk Mazowiecki (lipiec), Działdowo (sierpień), Dąbrówkę (wrzesień), Kościan (wrzesień), Gorzów Wielkopolski (wrzesień) oraz Głogów (wrzesień), aby w końcu w ostatnią sobotę trafić do Olsztyna, czyli 50 lokalizacji, w której organizowane są biegi. W ostatnią sobotę biegi parkrun organizowane były łącznie w 1078 miejscach na świecie. parkrun jest inicjatywą oddolną a jego rozwój w pełni zależy od aktywności społeczności lokalnych oraz osób, które są chętne skorzystać z formuły parkrun i zainicjować sobotnie spotkania w swoich miastach. Wierzymy więc, że nie poprzestaniemy na 50 lokalizacjach i będziemy mieli okazję promować aktywność fizyczną w formule parkrun w kolejnych ośrodkach.

Wolontariat podstawą parkrun

Bez wątpienia parkrun w Polsce i na świecie nie istniałby bez zaangażowania koordynatorów poszczególnych lokalizacji, jak i setek uczestników, którzy co tydzień wspierają organizację sobotnich spotkań. Formuła parkrun, która opiera się na organizacji biegów przez samych uczestników sprawia, iż zwyczajowy podział na organizatora oraz uczestnika nie istnieje w ramach parkrun. Wszyscy są uczestnikami ale wszyscy są również organizatorami. Poprzez zaangażowanie uczestników w prowadzenie biegów, parkrun staje się narzędziem wpływającym na coś więcej, niż sama aktywność fizyczna – na aktywność oraz integrację społeczną. Od momentu rozpoczęcia biegów parkrun w Polsce liczba wolontariuszy, którzy wspierali organizację prawie 5000 edycji biegów parkrun przekroczyła już 31 000 osób i stale rośnie.

Sponsorzy – wyjątkowi uczestnicy parkrun

Parkrun to oddolna inicjatywa o charakterze non-profit, która funkcjonuje i rozwija się dzięki wsparciu sponsorów umożliwiając organizację biegów bezpłatnie dla uczestników. Rola sponsorów w ramach formuły parkrun jest kluczowa, daje bowiem możliwość przełamania bariery udziału w parkrun poprzez brak opłat. Dodatkowo, wsparcie sponsorów umożliwia pokrycie kosztów związanych z powstaniem kolejnych lokalizacji bez wymogu pokrycia kosztów przez społeczności lokalne. Wierzymy, że współpracując ściśle z naszymi sponsorami rozwijamy wyjątkowe partnerstwo, w ramach którego nasi sponsorzy i partnerzy zapewniają możliwość istnienia parkrun i rozwijania bezpłatnych, cyklicznych i otwartych biegów parkrun gdziekolwiek jest na nie zapotrzebowanie.

Podobnie jak my, nasi sponsorzy i organizacje wspierające dostrzegają wartość inicjatywy parkrun. Współpraca przy organizacji biegów parkrun przyczynia się do aktywizacji sportowej coraz większej liczby osób, jak również wpływa pozytywnie na lokalne społeczności poprzez towarzyszącą biegom wyjątkową atmosferę, zarówno w sportowym jak i poza sportowym sensie. Tak więc, dzięki sponsorom mamy możliwość realizacji naszej misji w Polsce i na świecie.

W okresie 6 lat funkcjonowania parkrun, współpracowaliśmy z szeregiem sponsorów i wszystkim im jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie naszych działań. Od dłuższego czasu mamy przyjemność realizować parkrun z naszymi głównymi sponsorami, którzy doskonale i długofalowo rozumieją nasze wartości oraz pozytywny efekt naszych działań.

Pierwszym z nich jest firma Ziaja, z którą pakrun w Polsce związany jest już od 2014 roku i która w ogromnym stopniu przyczyniła się do rozwoju parkrun. Wierząc w naszą misję, firma wspiera nas w zakresie propagowania naszej idei w kolejnych miejscach kraju i pomaga zapewnić realizację parkrun w bezpłatnej i cotygodniowej formule. Drugim głównym sponsorem, z którym mamy przyjemność współpracować i który bardzo aktywnie wspiera nasze działania jest PZU, które w znaczący sposób przyczyniło się do zwiększenia liczby lokalizacji w 2015 roku i dodatkowo wspiera podnoszenie bezpieczeństwa w ramach organizowanych spotkań. Dzięki zaangażowaniu PZU mamy możliwość finansować szkolenia dla koordynatorów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dodatkowy sprzęt poprawiający bezpieczeństwo na trasach parkrun. W tym roku, dzięki wsparciu PZU mogliśmy zakupić pierwsze dwa przenośne defibrylatory, które będą służyły zarówno uczestnikom parkrun, jak i innym użytkownikom terenu, na którym organizowane są nasze biegi.

Trzecim z głównych sponsorów wspierających organizację sobotnich spotkań parkrun jestMinisterstwo Sportu i Turystyki, które drugi rok z rzędu udzieliło wsparcia finansowego przeznaczonego na zakup sprzętu potrzebnego do organizacji biegów parkrun w Polsce oraz pokrycia kosztów promocji naszej inicjatywy.

Wy – najważniejsi uczestnicy parkrun

parkrun jest inicjatywą, do udziału w której zaproszony jest każdy. Grupa uczestników parkrun jest bardzo zróżnicowana i w sobotnich spotkaniach uczestniczą zarówno zaawansowani biegacze, jak i osoby, które po prostu chcą aktywnie rozpocząć weekend biegnąc, truchtając lub maszerując po naszych trasach. Naszym celem jest zachęcenie jak największej liczby Polaków, w tym w szczególności tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję do skorzystania z możliwości spotkania się w sobotni poranek i pokonania dystansu 5km we własnym tempie. Taka jest idea i misja parkrun i mamy nadzieję kontynuować ją w kolejnych miejscach w kraju.

Zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach wszystkich, którzy mają ochotę na aktywne rozpoczęcie weekendu i bycie częścią społeczności aktywnych ludzi skupionych wokół naszej inicjatywy. A sobie życzymy kolejnych 6 lat aktywizowania społeczności poprzez rekreację i sport oraz pozyskiwania kolejnych uczestników.



WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2018-01-06 - Parkrun: podsumowanie 2017 roku ...
  2017-12-20 - Dodatkowe świąteczne edycje parkrun...
  2017-10-19 - 6 lat Parkrun Polska w statystyce...
  2017-10-03 - 13 urodziny parkrun!...
  2017-05-26 - Inauguracja parkrun Kutno...
  2017-05-05 - Zapraszamy na urodzinowy parkrun i nie t...
  2017-03-16 - W najbliższą sobotę odbędzie się pierwsz...
  2016-12-21 - Koniec roku na parkrun...
  2016-11-30 - Poznaj biegi parkrun!...


Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

Jarek42

Autor: Jarek42, 2017-11-09, 08:04 napisał/-a:
Już to kiedyś pisałem. Parkrun to najlepsza inicjatywa biegowa na świecie. Biegający regularnie mogą sobie co tydzień przeprowadzić trening szybkościowy czy po prostu trening. Niebiegający mogą zacząć biegać, czy się ruszać. Społecznicy mogą się wykazać w pomocy organizacji biegu. Można też spróbować wszystkiego. Szkoda, że mam kawałek do najbliższej lokalizacji, bo bym startował co tydzień. Mam do parkrun Świnoujście 30 km i połączyłem trening rowerowy z treningiem szybkościowym. 60 km rowerem i 5 km biegu, to jest solidna porcja wysiłku.
Wielu biegaczy i niebiegaczy mówi, że godzina 9 to za wcześnie. Też tak sądzę. Ale co ja mam powiedzieć? Muszę wyjechać o godzinie 6, więc to jest dopiero wcześnie.
Pozdrawiam wszystkich parkrunowców i zapraszam na niepodległościowy parkrun Świnoujście, w którym przewidziane są medale dla uczestników.

 

lukaszdabrow

Autor: lukaszdabrowski, 2017-11-12, 12:24 napisał/-a:
Bardzo dobra i potrzebna inicjatywa.

 




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768